banner15

Hamas, kuruluşunun 29. yıl dönümünü kutladı

Hamas Hareketi, Gazze Şeridi'nde cuma namazının ardından binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen yürüyüşlerle 29'uncu kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Hamas, kuruluşunun 29. yıl dönümünü kutladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hamas Hareketi, Gazze Şeridi'nde cuma namazının ardından binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen yürüyüşlerle 29'uncu kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Gazze'nin kuzeyindeki camilerden başlayan yürüyüşün son durağı, "Kudüsümüz... Söz ve vaat" adlı festivalin düzenlendiği Cibaliya beldesi oldu.

Hamas'ın flamalarının taşındığı yürüyüşte, hareketin benimsediği "direnişe" bağlılıklarının vurgulandığı sloganlar atıldı.

Yürüyüş sırasında konuşan Hamas Hareketi Siyasi Büro Üyesi Halil el-Hayye, hareketin 29'uncu kuruluş yıl dönümünün böyle bir kalabalıkla kutlanmasının, "Düşmanların iddialarını boşa çıkardığını, hareketin ve halkın kararlı duruşunu ortaya koyduğunu" söyledi.

Hareketin kuruluşundan bugüne kadar suikast, abluka ve savaşlar gibi birçok şeye maruz kaldığını ifade eden Hayye, "Hamas, her şeye rağmen ilkelerine ve İslam'ın kaynaklarına tutunmaktadır ve başta silahlı direniş olmak üzere bütün yolları kullanarak Filistin'i kurtarma hedefine hala bağlıdır." diye konuştu.

Yaklaşık 10 yıldır süren ablukanın hedefinin, "Hamas'ın pusulasının direniş ve özgürlüğü göstermekten vazgeçmesini sağlamak" olduğunu belirten Hayye, direniş ve özgürlük konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

"BEDEL ÖDEMEYE HAZIR OLUN"

Hamas'ın, 2006'da seçimleri kazanmasından bu yana bölgedeki devletlerle siyasi ilişkilerini koruduğunu aktaran Hayye, "İsrail'in 2005'te Gazze'den çıkarılması, sadece Filistin'in özgürleştirilmesi yolunda atılan bir adımdır." ifadelerini kullandı.

İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklulara ilişkin ise Hayye, "Sizleri kurtarmak için çalışmalarımıza devam edeceğimize söz veriyoruz. Düşmanın liderlerine bedel ödemeye hazır olun demek istiyorum. Zamanın uzaması lehinize olmayacak." diye konuştu.

Fetih Hareketine de uzlaşı masasına geri dönme çağrısında bulunan Hayye, "Ulusal ortaklığa dayalı birliğe, birbirini tanımaya, silahlı mücadele başta olmak üzere her yolla değerleri ve bağımsız bir devlet kurma fikrini savunan stratejik vizyona dayalı ittifaka çağırıyoruz." dedi.

Hamas, her yıl 14 Aralık'ta kuruluş yıl dönümünü kutluyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2016, 20:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48