Hamas, Şalit konusunda yumuşamayacak

Hamas Siyasî Büro Sorumlusu Meşal, ellerinde bulunan İsrailli esir asker Gilat Şalit ile ilgili açıklama yaptı. Meşal açıklamasında Şalit’in salıverilmesi konusunda esnek olmayacaklarını açıkladı.

Ortadoğu 17.08.2011, 11:21 17.08.2011, 11:36
Hamas, Şalit konusunda yumuşamayacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hamas lideri Halid Meşal, Şalit ile ilgili yaptığı açıklamada, İsrailli askerin serbest bırakılması ile ilgili İsrailli yetkililer ile gerçekleştirilen görüşmelerde esnek olmayacaklarını dile getirdi.

Londra merkezli el Hayat Gazetesi’nin haberine göre, Meşal’in de bulunduğu Hamas heyeti bugün Mısır’ın başkenti Kahire’de çeşitli temaslarda bulunacak. Mısır İstihbarat Başkanı General Murat Muvafî ile görüşecek heyet, İsrailli esir asker Şalit’in salıverilmesi şartları ile ilgili görüşmelerde bulunacak.

Filistinli yetkililer tarafından yapılan açıklamada, İsrail zindanlarında bulunan Filistinlilerin serbest bırakılmaması halinde Şalit’in serbest bırakılmayacağı ifade edildi.

El Cezire’ye göre, dün Mısır’da çeşitli temaslarda bulunan Meşal, serbest bırakılması istenen Filistinliler ile ilgili uzlaşma olduğu müddetçe, Şalit’in serbest bırakılacağını ifade etmişti.

İLİ TARAF İSTEKLİ

İsrail ve Hamas tarafından temsilcilerin katıldığı ve Kahire’de gerçekleştirilen görüşmede iki tarafın anlaşma noktasında istekli olduğu ifade edilmişti.

ŞALİT’E KARŞILIK 1000 TUTUKLU

Hamas, Gilat Şalit’in serbest bırakılmasına karşı İsrail zindanlarında bulunan bin Filistinli tutuklunun serbest bırakılmasını istiyor.

İsrail ise tutuklu bulunan Filistinlilerin ‘kanlı olaylara’ karıştığını iddia ederek; serbest bırakılma talebine karşı çıkıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?