Hamas: Savaş yanlısı değiliz ama...

Hamas'ın yönetici kadrosundan Fethi Hammad, savaşa zorlandıklarını ve buna zorlanmaları halinde savaşacaklarını açıkladı.

Hamas: Savaş yanlısı değiliz ama...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hamas yetkililerinden Fethi Hammad, kendilerinin savaş yanlısı olmadığını ancak buna zorlanmaları halinde savaşacaklarını söyledi.

Hamas'ın çağrısıyla Gazze'nin batısındaki birçok camide kılınan cuma namazının ardından Kudüs İntifadasına destek amacıyla ve Nekbe'nin 68. yılı münasebetiyle yürüyüş düzenlendi. Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye ile Gazze'deki Filistin Yasama Meclisi Başkan Yardımcısı Ahmed Bahr'ın da katıldığı yürüyüşte konuşan Hammad, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Moşe Yalon'un ardından İsrail savunma bakanlığına Avigdor Lieberman'ı tayin etmeye hazırlanmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Lieberman'a yönelttiği mesajında Hammad "Bizler ona, savaştan yana olmadığımızı söylüyoruz ancak savaş bize dayatılacak olursa savaşırız." dedi.

Hammad, "Nekbe gününde Filistin devletini kurmak için azmimizi biliyoruz. Zafer artık çok yakın. Her geçen gün zafere giden yolda yeni bir aşamaya giriyoruz. Bu aşamaların sonuncusu İsrail ile caydırma ve korkutma dengesinin kurulmasıdır." ifadesini kullanarak İsrail Filistin topraklarından çıkarılıncaya kadar intifadanın devam edeceğini vurguladı.

Yürüyüşün sonunda göstericiler, Lieberman, Netanyahu ve istifa eden Savunma Bakanı Yalon'un fotoğraflarını yaktı.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, bugün görevinden ve İsrail parlamentosu Knesset'teki üyeliğinden istifa etmiş, Netanyahu da bu göreve Lieberman'ı getireceği sinyalini vermişti.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 20:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35