banner15

Hamas: Suriye'den bize baskı yok

Suriye yönetiminin Hamas'a ülkeyi terk etmesi yönünde baskı yaptığı yönündeki haberlerin asılsız olduğu anlaşıldı

Hamas: Suriye'den bize baskı yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hamas'ın Suriye'deki bürolarının kapatılması konusunda Suriye yönetiminden uyarı aldığı yönündeki haberlerin asılsız olduğu ortaya çıktı. Hamas’ın önde gelen yetkilisi yaptığı açıklamada Suriye yönetiminin kendilerinden Şam’dan ayrılmaları yönünde herhangi bir talepte bulunmadığını, bu nedenle herhangi bir şekilde başka bir Arap başkenti arama yönünde bir  girişmleri olmadığını kaydetti.  

Hamas’ın lider kadrosundan Salah Berdevil, el Kudsül arabi gazetesine yaptığı açıklamada bu yönde çıkarılan gürültünün basın kaynaklı dedikodulardan ibaret olduğunu söyledi.

SURİYE HALKI HAMAS'TAN RAHATSIZ DEĞİL

Berdevil, kendilerinden böyle bir talepte bulunulursa Hamas bürosunun ülke dışına çıkarılması konusunda bir planları olup olmadığı sorusuna, faraziyeler üzerine konuşamayacağını belirterek Hamas’ın dünyanın dört bir tarafında taraftarlarının bulunduğunu, ayrıca hareket önderliğinin Suriye’de bulunuyor olması nedeniyle tabanın herhangi bir rahatsızlık duymadığını kaydetti.

Berdevil, Suriyeli muhalif Ferid el Ğadiri’nin “Birgün mutlaka İsrail bayrağı Şam semalarında dalgalanacak ve Hamas gibi Filistinli gruplar İsrail’e karşı terörü bir koz olarak kullandıklandıklarından Suriye’den kovulacaktır” şeklindeki açıklamasını eleştirerek,  bu tür açıklamaların doğru olmadığını, bu tür açıklamaların amacının İsraillilerin hoşnutluğunu kazanmak olduğunu ifade etti.

HAMAS, SURİYE'NİN İYİLİĞİNİ İSTER

Hamas’ın Suriye krizinin en başında Suriye’deki olaylarla ilgili olarak kendilerinin başka ülkelerin içi işlerine karışmak gibi bir duruma girmeyecekleri yönünde bir açıklama yaptığını kaydeden Berdevil, halen aynı tutumu savunduklarını belirtti. Berdevil, Suriye’nin Hamas hareketine çok büyük yardımları dokunmuş ve destek sağlamış bir ülke olduğunu belirterek, kendilerinin Suriye’nin iyiliğini dilediklerini ve bu ülkenin bir an evvel istikrara kavuşarak arzu edilen reformları gerçekleştirmesi ni temenni ettiğini kaydetti.

ASILSIZ HABERLER

Bazı gazetelerde geçtiğimiz günlerde Suriye yönetiminin Hamas hareketi mensuplarının ülkedeki karışıklıklarla ilgili tutumları yüzünden ofislerini kapatıp derhal ülkeyi terk etmeleri gerektiği açıklamalar yaptığı yönünde haberler yayınlanmıştı.

TÜRKİYE'NİN İSRAİL TAVRINDAN MEMNUNİYET DUYULUYOR

Öte yandan Hamas hareketi sözcülerinden Sami Ebu Zuhri yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İsrail’le ilişkilerini askıya almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dr. Sami Ebu Zuhri,  Türkiye’nin İsrail’e verdiği bu cevabın Mavi Marmara katliamıyla ilgili verilmiş ileri bir cevap olduğunu belirterek Türkiye başbakanı Erdoğan’ın Gazze’ye yapmayı planladığı ziyaretin de en kısa zamanda gerçekleşmesi temennisinde bulundu.


Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2011, 15:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35