banner39

Hamas, Yermuk için İran ve Hizbullah ile görüşüyor

Hamas, Yermuk'teki trajedinin sona ermesi için Hizbullah ve İran ile mutabakat sağladıklarını fakat çabalarının henüz başarıya ulaşmadığını açıkladı

Ortadoğu 17.01.2014, 10:17 17.01.2014, 11:12
Hamas, Yermuk için İran ve Hizbullah ile görüşüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hamas, Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Yermuk Mülteci Kampı'na uygulanan ablukanın sona ermesi için İran ve Lübnan Hizbullah'ı ile görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

Hamas yetkilisi Halil el-Hayye, "Yermuk Mülteci Kampı'ndaki ablukanın sona ermesi için Suriye rejimine yönelik nüfuzlarını kullanması amacıyla İran ve Lübnan Hizbullah'ı ile görüşmeler yapıyoruz. Taraflar arasında karşılıklı anlayış sağlandı ama verdiğimiz çabalar henüz tam olarak başarıya ulaşmadı" dedi.

Hayye,"Kampa yönelik ablukanın kalkması, insani yardımların ulaşması ve açlıktan ölme tehlikesi altındaki halkı kurtarmak için Hizbullah ve İran'dan Suriye rejimi üzerindeki nüfuzunu kullanmasını istiyoruz. Yermuk Mülteci Kampı'ndaki silahlı gruplara da akan kanın durması, binlerce sivilin hayatının kurtulması için kamptan ayrılmaları çağrısı yapıyoruz. Kamptan ayrıldıkları takdirde hiç kimse 'kamptaki ablukanın sebebi silahlı gruplardır' bahanesini kullanamayacak" diye konuştu.

Suriye'nin başkenti Şam'da 187 gündür Esed rejiminin ablukası nedeniyle gıda ve ilaç girişine izin verilmeyen Yermuk Mülteci Kampı'nda 49 kişi açlıktan ölmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?