Hamas'tan Mısır'ın suçlamalarına sert tepki

Gazze dışişleri bakanvekili, Gazze ile Sina arasındaki sınırın tamamen güvenli olduğunu belirterek Mısır'ın Hamas'la ilgili suçlamalarının dayanaksız olduğunu söyledi

Hamas'tan Mısır'ın suçlamalarına sert tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazze'deki Filistin Hükümeti Dışişleri Bakan Vekili Gazi Hamad, Mısır tarafından Gazze'ye yöneltilen suçlamaların hiçbir dayanağı olmadığını belirterek, "Mısır'ın, ülkede yaşanan olaylara ilişkin bir Hamas mensubunu ya da herhangi bir Filistinliyi suçlayacak delili yok "dedi.

Gazze'deki Beyt'ul Hikme Danışma ve Çatışmalara Çözüm Enstitüsü tarafından organize edilen "Mısır-Filistin İlişkilerinin Geleceği" konulu sempozyumda konuşan Hamad, Gazze Şeridi ve Sina Yarımadası sınırının tamamen güvenli olduğunu savunarak, "Filistin güvenlik güçleri tarafından bölgeye yönelik herhangi bir ihlal söz konusu değil" diye konuştu.

"Filistin halkı, Mısırlılardan, Filistin davasına kucak açmalarını istiyor" ifadesini kullanan Hamad, şunları kaydetti:

"Filistin şu anda hem abluka hem de kendisine yöneltilen suçlamalarla boğuşuyor. Bu iftira ve yalanlara, Mısır halkının genelinin itibar etmediğini düşünüyorum. Ortadoğu'da aktif role sahip Mısır'ın ve Mısır halkının yapması gereken Filistin davasına kucak açmaktır."

Hamas-Fetih ilişkilerine de değinen Hamad, "Filistin halkının hakkını korumak ve düşman İsrail'le mücadele edebilmek için, stratejik vizyon temelli siyasi program geliştirilerek bölünmeye son verilmeli" değerlendirmesinde bulundu.

Sempozyumda söz alan yazar ve siyasi analist Me'mun Ebu Amir de Mısır medyasının, Gazze'ye yönelik kin ve nefretin artmasında büyük rol oynadığı görüşünü savundu.

Mısır'ın iç işlerine uzaktan yakından herhangi bir müdahalenin söz konusu olmadığını dile getiren Ebu Amir, "Mısır medyası Mısır halkına, İsrail'in değil Gazze'nin stratejik tehlike olduğu tezini empoze etti ve bunda da gayet başarılı oldu" dedi.

Ebu Amir, Hamas'ın Mısır'da izlediği politikada içine düştüğü sorunun, "Mısır'daki siyasi gruplarla ilişki kurmakta başarısız olması ve ilişkilerini Müslüman Kardeşler Teşkilatı üzerinde yoğunlaştırmasından kaynaklandığını" savundu.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 08:52
banner53
YORUM EKLE

banner39