banner39

banner35

Hamas'tan 'Tunus'taki üyemizi Mossad öldürdü' açıklaması

Hamas, 2016'da Tunus'ta öldürülen İzzeddin el-Kassam Tugayları Üyesi Muhammed Zevvari'ye düzenlenen suikastın, İsrail gizli servisi Mossad tarafından yapıldığını açıkladı.

Ortadoğu 16.11.2017, 22:08 16.11.2017, 22:08
Hamas'tan 'Tunus'taki üyemizi Mossad öldürdü' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hamas, 2016'da Tunus'ta öldürülen İzzeddin el-Kassam Tugayları Üyesi Muhammed Zevvari'ye düzenlenen suikastın, İsrail gizli servisi Mossad tarafından yapıldığını duyurdu.

Hamas yöneticilerinden Muhammed Nizal, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta düzenlediği basın toplantısında, "Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın üyesi olan uçak mühendisi Muhammed Zevvari'nin 2016'da Tunus'ta öldürüldüğü suikastı Mossad'ın gerçekleştirdiğine dair ellerinde kesin delillerin bulunduğunu" söyledi.

"MUHAMMED ZEVVARİ'NİN KATİLİ OLARAK İSRAİL'İ SUÇLADIĞIMIZİ RESMİ OLARAK İLAN EDİYORUZ"

Suikasttan hemen sonra olayı araştırmaya başladıklarını kaydeden Nizal, "Suikastı Mossad'ın yaptığını tahmin etmiş ve olaydan kısa bir süre sonra da bunu açıklamıştık. Bugün, o açıklamamızı kesin delillerle kanıtladığımızı ve İsrail'i Muhammed Zevvari'nin katli olmakla suçladığımızı resmi olarak ilan ediyoruz." dedi.

Zevvari'yi uzun bir süre takip eden Mossad ajanlarının, suikast için başka gruplardan da yardım aldığını belirten Nizal, Mossad ajanlarına yardım eden bu grupların kimler olduğuna ilişkin ise herhangi bir bilgi vermedi.

Suikastın "Johann" adında bir Mossad subayı tarafından komuta edildiğini iddia eden Nizal, suikastla ilgili şu ayrıntıları verdi:

"Yapmış olduğumuz araştırmalar gösteriyor ki suikast operasyonunda üç ekip koordinasyonlu şekilde çalışmış. Birinci ekip lojistik destek sağlamış, ikinci ekip bilgi toplamış ve üçüncü ekip de cinayeti işlemiş. Bosna Hersek pasaportu taşıyan iki kişi, aracının içinde bulunduğu sırada Zevvari'ye susturucu takılmış silahlarla yakın mesafeden ateş etmiş."

Mossad'ın dünyanın farklı bölgelerinde şimdiye kadar birçok cinayet işlediğine ve işlemeye devam ettiğine dikkati çeken Nizal, şunları kaydetti:

"Bunlara sessiz kalmak bölgenin istikrarına zarar veriyor. Siyonist devlet, Zevvari'nin katilidir ve bu delilleriyle de ispatlanmıştır. Terör eylemlerine devam eden bu terörist devlete, hukuki ve siyasi yollarla hesap sorulmalı ve yaptırımlar uygulanmalıdır. Siyonist devletin tüm saldırılarına rağmen bizim Filistin mücadelemiz devam edecektir." 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?