Hariri, babasının suikast kararının uygulanmasını istedi

Eski Lübnan Başbakanı Hariri, Refik Hariri suikastı davasında çıkan kararın uygulanmasını istedi.

Ortadoğu 12.12.2020, 09:36
Hariri, babasının suikast kararının uygulanmasını istedi

Eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri, babası eski Başbakan Refik Hariri suikastının faili olarak 5 kez müebbet hapis cezasına çarptırılan kişinin hakkındaki hükmün uygulanması gerektiğini belirtti.

Hariri, Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı Uluslararası Lübnan Mahkemesinin Hollanda'nın Lahey kentinde bugün yaptığı duruşmanın ardından sosyal medyada yaptığı açıklamada, ''Lübnan yargısı ve emniyetinin de bu konuda üzerlerine düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor." dedi.

Uluslararası Lübnan Özel Mahkemesi, Refik Hariri'nin 14 Şubat 2005'te uğradığı suikastın faili hakkındaki kararını açıklamıştı. Mahkeme, Refik Hariri ve diğer 21 kişinin ölümünden gıyaben yargılanan Hizbullah örgütü üyesi, 5 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırmıştı.

Hizbullah: Suikasti İsrail Yaptı

Mahkemeyi ve kararını kabul etmeyen Hizbullah örgütü, suikastı İsrail'in işlediğini öne sürerek söz konusu mahkemenin kararlarıyla kendisinden intikam alındığını iddia ediyor.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, daha önce konuyla ilgili yaptığı bir konuşmada, Uluslararası Lübnan Özel Mahkemesinin açıklayacağı karara işaret ederek, şunları söylemişti:

"Karar ne olursa olsun bizim için yok hükmündedir. Hizbullah'ı hedef almak için Uluslararası Lübnan Özel Mahkemesini fırsata çevirmek isteyenler var."

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?