banner39

Hariri davası Lahey'de başladı

Lübnan'ın eski Başbakanı Refik Hariri 2005 yılında uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmişti, Hariri suikasti davası bugün Lahey'de başladı

Ortadoğu 16.01.2014, 18:33 16.01.2014, 18:33
Hariri davası Lahey'de başladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Beyrut'ta 2005 yılında düzenlenen ve Suriye askerlerinin Lübnan'ı terk etmesiyle sonuçlanan suikastin dokuzuncu yılında dava bugün Lahey'de başladı.

14 Şubat 2005'te düzenlenen suikastta Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri'nin yanı sıra 21 kişi hayatını kaybetmiş, 226 kişi de yaralanmıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 2007'de Lübnan Özel Mahkemesi'nin kurulmasına karar vermişti.

Saldırıyla ilgili önceleri sorumlu olarak Suriye yanlısı Lübnanlı generaller gösterilse de 2011 yılında Hizbullah üyeleri Mustafa Bedreddin, Salim Ayyaş, Huseyin Oneyssi veEsad Sabra hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Beşinci şüpheli Hasan Habib Merhi hakkında ise geçtiğimiz yıl bir iddianame yayınlandı. Merhi'nin davasının diğer dört zanlınınkiyle birleştirilebileceği ifade ediliyor.

Diğer dört şüpheli terör, cinayet ve cinayete teşebbüs gibi dokuz suçlamayla yargılanıyor.

SUİKASTİN YAPILDIĞI YERİN MAKETİ GETİLDİDİ

Lahey'de görülen duruşma salonuna suikastin yapıldığı bölgenin maketi de getirildi. Makette suikastin yapıldığı bölge ve binalar küçültülmüş halde birebir yer alıyor. 

MAHKEMENİN İLK GÜNÜ PATLAMA
Lübnan'ın gözü bu davanın üzerindeyken Bekaa Vadisi'ndeki Hizbullah'ın etkin olduğu Hermel kentinde meydana gelen patlamada 4 kişi öldü 25 kişi de yaralandı.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, patlamanın ardından yaptığı açıklamada, ilk bulgulara göre, olayın initihar saldırısı olabileceğini ifade etti.

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. Patlamada ilk belirlemelere göre, 2 kişinin öldüğü 15 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

Ocak başında da başkent Beyrut'un güneyinde "Hizbullah'ın kalesi" olarak bilinen bir bölgede, bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 5 kişi ölmüş, 70 kişi yaralanmıştı.

 

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?