banner39

Hariri: Hizbullah Suriye'den çekilmeli

Lübnan eski Başbakanı Hariri, Hizbullah'ın Suriye'deki savaşa girmesini bir delilik olarak niteledi ve Suriye'den çekilmeleri çağrısında bulundu

Ortadoğu 15.02.2015, 10:29 15.02.2015, 10:29
Hariri: Hizbullah Suriye'den çekilmeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Hizbullah'a Suriye'den çekilmesi çağrısında bulundu.

Kendisi gibi Lübnan'ın eski başbakanlarından olan babası Refik Hariri'nin ölümünün 10. yıl dönümü dolayısıyla başkent Beyrut'ta düzenlenen anma töreninde konuşan Saad Hariri, "Açıkça biz, Hizbullah'a, savaş ve barış kararlarında devletin çıkarlarının önüne geçmesi, Suriye rejimi ve İran'ı kurtarmak için devlet imkanlarını kullanarak Lübnan'ı askeri bir meydan yapması konusunda verilecek hiç bir hakkı tanımıyoruz"

Hizbullah'la diyalog konusuna da değinen Hariri, "Eğer Hizbullah Suriye'den çekilmeyi kabul etseydi diyalog masasına oturmayı düşünüyorduk. Zira bu aşamada diyalog oldukça zaruri. Daha önce de söylediğimiz gibi Hizbullah'ın Suriye'de savaşa girmesi bir delilikti. Terör cinnetini ülkemize taşıdı. Yeniden tekrar ediyoruz. Suriye'den çekilin. Suriye'deki yangını ülkemize taşıdığınız yeter" diye konuştu.

Anma töreninde ayrıca Refik Hariri'nin hayatını anlatan bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Sinevizyonda 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da Hariri'nin hayatına dair paylaştığı bazı kesitlere yer verildi.

Lübnan Başbakanı Refik Hariri 2005 yılında, Beyrut'ta bomba yüklü araçla düzenlenen suikast sonucu korumaları ve yardımcılarıyla beraber hayatını kaybetmişti. Suikastı aydınlatmak için açılan davada, Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Lübnan Özel Mahkemesinde ilk duruşma, bu yılın Ocak ayında yapılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?