banner39

banner35

Hariri, son bir haftada ikinci kez Riyad'a gitti

İran Lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti ile Başkent Beyrut'ta Hükümet Sarayı'nda bugün bir araya gelen Hariri'nin görüşmeden hemen sonra Riyad'a gitmesi dikkati çekti.

Ortadoğu 03.11.2017, 20:24 03.11.2017, 20:24
Hariri, son bir haftada ikinci kez Riyad'a gitti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, bu hafta içerisinde ikinci kez Riyad'a gitti.

Bugün Cuma namazından sonra Riyad'a gitmek üzere Beyrut'tan ayrılan Lübnan Başbakanı Hariri, bu hafta içerisinde ikinci kez Riyad'a ziyaret gerçekleştirmiş oldu. Hariri, Suud yönetimi ile iki gün sürecek temaslarda bulunmak için geçen Pazartesi de Riyad'a gitmişti.

Bir önceki ziyaretinde Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ve Körfez İşleri Bakanı Samir es-Sebhan ile görüşen Hariri'nin, bu ziyaretinde kimlerle görüşeceği belirtilmedi.

Suudi Arabistan'dan döndükten sonra dün gerçekleşen kabine toplantısında konuşan Hariri, bazı medya organlarında çıkan haberlerin aksine Suudi Arabistan'ın Lübnan'ın istikrarı konusunda çok istekli olduğunu söylemişti.

İran Lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti ile Başkent Beyrut'ta Hükümet Sarayı'nda bugün bir araya gelen Hariri'nin görüşmeden hemen sonra Riyad'a gitmesi dikkati çekti.

Lübnan, son dönemde Hizbullah'ın Yemen ve Suriye savaşındaki artan rolü sebebiyle İran ile Suudi Arabistan arasında kaldı.

Dışişleri Bakanı Cibran Basil'in, 21 Ocak 2016'da İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) toplantısında, Suudi Arabistan'ın İran'daki diplomatik temsilciliklerine yönelik saldırılar sonrasında Tahran'ı kınama kararında çekimser oy kullanması ve Kahire'deki Arap Birliği toplantısında Hizbullah'ın terör örgütü olarak zikredildiği karar metnine itiraz etmesi, geçen yılın ilk aylarında ilişkilerdeki gerilimi tırmandırmıştı.

Bunun üzerine Riyad, Lübnan güvenlik birimlerine yapacağı 4 milyar dolarlık yardımı iptal etmiş, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi ülkeler de güvenlik gerekçesiyle vatandaşlarına Lübnan'ı terk etme çağrısında bulunmuştu. İran'ın Lübnan'daki müttefiki Hizbullah'ın Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın, Suudi Arabistan'a yönelik sert açıklamaları da gerilimi bir üst seviyeye taşımıştı. Suudi Arabistan'ın hamlesiyle KİK ve Arap Birliği de Hizbullah'ı terör örgütü ilan etmişti.

Lübnan'da ekim sonunda Cumhurbaşkanı seçilen Avn, göreve geldikten sonraki ilk ziyaretini beraberindeki sekiz bakanla Körfez ülkelerine gerçekleştirerek ilişkileri yumuşatma adımı atmıştı.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?