banner39

Hariri ve Nasrallah arasında 'Suriye' polemiği

Hariri, Hizbullah'ın Suriye'de savaşmasını eleştirerek Lübnan'ı savaş meydanına çevirmeye hakkı olmadığını söyledi, Nasrallah ise Lübnan'ın geleceği için Irak ve Suriye'de savaşmak zorunda olduklarını savundu

Ortadoğu 17.02.2015, 14:10 17.02.2015, 14:59
Hariri ve Nasrallah arasında 'Suriye' polemiği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan’da Müstakbel Hareketi ile Hizbullah arasında diyalog konusundaki ilerlemenin eski başbakanlardan Saad Hariri’nin ifadeleri ve Hizbullah liderinin verdiği cevaptan sonra duracağı ifade ediliyor.

Saad Hariri, geçtiğimiz günlerde Hizbullah’ın Suriye’de savaşmasını eleştirerek “Suriye rejimi ve İran'ı kurtarmak için devlet imkanlarını kullanarak Lübnan'ı askeri bir meydan yapması”na hakkı olmadığını söylemişti.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ise Hariri'nin yaptığı 'Suriye'den çekilin' çağrısına, ''Bize Suriye'den çekilin diyenlere ben de 'Hadi hep beraber Suriye'ye, Irak'a ya da ulusumuzun geleceğine tehdit oluşturan her yere gidelim. Çünkü bu, Lübnan'ı korumak için tek yol'' dedi.

Hizbullah'la diyalog konusuna da değinen Hariri, "Eğer Hizbullah Suriye'den çekilmeyi kabul etseydi diyalog masasına oturmayı düşünüyorduk. Zira bu aşamada diyalog oldukça zaruri. Daha önce de söylediğimiz gibi Hizbullah'ın Suriye'de savaşa girmesi bir delilikti. Terör cinnetini ülkemize taşıdı. Yeniden tekrar ediyoruz. Suriye'den çekilin. Suriye'deki yangını ülkemize taşıdığınız yeter" demişti.

Hariri’ye cevap veren Nasrallah ise Irak’ta da IŞİD’e karşı savaştıklarını açıklamıştı. Böylece daha önce ortaya atılan Hizbullah milislerinin Irak’ta da savaştığı yönündeki iddiaları doğrulamış oldu.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?