banner39

Hariri yine başbakan olmak istiyor

Lübnan'da başbakanlığını sürdüren Saad Hariri, yeni hükümetin kurulması için yapılacak görüşmelerde de başbakanlığa talip olacağını açıkladı.

Ortadoğu 21.01.2011, 04:46 21.01.2011, 07:46
Hariri yine başbakan olmak istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan'da Hizbullah ve müttefiklerinin ulusal birlik hükümetini düşürmesinin ardından yeni hükümet kuruluna kadar başbakanlığını sürdüren Saad Hariri, gelecek hafta yeni hükümetin kurulması için yapılacak görüşmelerde de başbakanlığa talip olacağını söyledi.

Hariri, taraftarlarına yaptığı konuşmada, Hizbullah ve yandaşlarının, Lübnan'daki siyasi krizi çözmeye çalışan arabuluculara tek talepte bulunduklarını, bunun da Saad Hariri'nin başbakanlığa dönmemesi olduğunu ifade etti.

Hizbullah ve yandaşlarının tüm çözümleri bir kenara bırakıp, sadece kendisinin dışlanmasını talep ettiğini savunan Hariri, pazartesi günü yapılacak anayasal görüşmelere partisinin adayı olarak katılacağını söyledi.

Destekçilerine seslenen Hariri, arabulucular için ise "Hep tek bir taleple geldiler: Saad Hariri'nin hükümeti yönetmeye geri gelmesi kabul edilemez. Bütün talepleri bir kenara bıraktılar ve Saad Hariri'nin dışarıda tutulmasını istediler. Önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren aday olarak anayasal görüşmelere başlayacağım" dedi.

Hariri'nin bugünkü açıklamalarının, istifasını isteyen Hizbullah ve yandaşlarını kızdıracağı belirtiliyor. Hizbullah'ın müttefiki Hristiyan lider Mişel Aun, "Hariri'ye dönmemesi gerektiğini söyledik, evet o geri dönmemeli" dedi.

Lübnan'daki iktidar paylaşımını içeren politik sisteme göre başbakanın Sünni Müslüman, Devlet Başkanının Maruni Hristiyan, Meclis Başbakanın ise ise Şii olması gerekiyor. 
 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?