banner39

Hariri'den Hizbullah'a çağrı

Lübnan eski Başbakanı ve Müstakbel Hareketi lideri Saad el-Hariri, "Hizbullah'ı, fedakarlık yapıp hükümet dışında kalmaya çağırıyorum" dedi.

Ortadoğu 03.08.2013, 03:49 03.08.2013, 03:49
Hariri'den Hizbullah'a çağrı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan eski Başbakanı Saad el-Hariri, Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinden yaptığı ve Lübnan'da Müstakbel Hareketi'nin düzenlediği iftar programında canlı yayınlanan konuşmasında, "Yeni kurulacak Lübnan hükümetinin engeller hükümeti olmaması için Hizbullah'ı, fedakarlık yapıp hükümet dışında kalmaya çağırıyorum" diye konuştu.

Hariri, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 "Hizbullah'ın elindeki yasal olmayan silah, güvenlik ve siyaset bakımından güçsüz bir devlet oluşmasına neden oldu. Lübnan diye bir devlet olmayacaksa direnişin de bir anlamı olmaz. Lübnan gün geçtikçe genişleyen bir silah hegemonyasının gölgesinde yaşayamaz. Ülke içinde yaşanan gerginlik ve mezhep çatışmaları ancak devletin Hizbullah'ın silahlanmasına dur demesiyle son bulacaktır."

Lübnan'a dönüp yeni kurulacak hükümetin başına geçme konusunda yapılan çağrılarla ilgili olarak Hariri, hükümeti kurmakla görevlendirilen Temmam Selam'ın bu görevi yerine getirmek için gerekli vasıfları taşıdığını ve güvenilir bir kişi olduğunu söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?