banner15

Haseke'de çatışmalar hız kesmedi

Suriye'nin Haseke şehrinde Esad'a bağlı birliklerle PKK'nın Suriye uzantısı YPG arasındaki çatışmalar yeniden şiddetlendi. Halk ağır silahlarla yapılan saldırılardan dolayı şehri boşaltmaya başladı

Haseke'de çatışmalar hız kesmedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin kuzeyinde bulunan Haseke kentinde Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile Suriye Hükümeti’ne bağlı Ulusal Savunma Güçleri arasında çatışmaların yeniden başladığı bildirildi.

HEM HAVADAN HEM KARADAN

Kentte kesintisiz top seslerinin duyulduğunu haberleri gelirken, Suriye rejimine ait savaş uçaklarının Haseke’yi iki defa bombaladığı öne sürüldü. Bombarımanın Neşwa Mahallesi’ne düzenlendiği, topçuların da Kürt mahallelerini vurduğu ifade edildi. 

Cizre Kantonu Sağlık Komitesi Eşbaşkanı Ebir Yusuf, Haseke’deki çatışmalarda 15 sivil ve YPG’linin hayatını kaybettiğini, 2 asayiş görevlisi ile 45 sivilin de yaralandığını açıkladı.

ESAD, PYD'YE AĞIR SİLAHLARLA SALDIRIYOR

Alınan bilgiye göre, Şam yönetimine bağlı güçler ile PYD çatışmaları, 4'üncü gününde ağır silahlarla sürdürüyor.

Kentin doğusunda yer alan Aziziye, güneydeki Gavran, Meşfo ve Merşe semtlerinde devam eden çatışmalarda tank, dokça, havan topu kullanıyor. PYD, Kobani'den (Ayn el Arap) Haseke'ye takviye birlikler de gönderdi.

PYD/YPG, Esad'in uçaklarının Haseke'de YPG'lileri vurmasını, Türkiye-İran anlaşmasına bağlıyor.. 

HALK KAÇIYOR

Elektrik ve suyun kesik olduğu Haseke'de halk, çatışma bölgelerinden güvenli gördükleri Kamışlı ilçesi ile Derbesiye ve Amude beldelerine kaçıyor.

Rejim ordusu, dün Haseke'de PYD'nin kontrolündeki mahalleleri savaş uçakları ve toplarla hedef almış, saldırıda 5'i sivil 6 kişi ölmüştü. PYD güçleri saldırıya Haseke merkezindeki rejim karargahlarını havan toplarıyla vurarak karşılık vermişti.

Suriye'de Mart 2011'de başlayan iç savaşın başından bu yana rejim ve PYD arasında, Halep'in kuzeyinde, PYD kontrolündeki Şeyh Maksud'da, Haseke'de petrol alanlarında ve kontrol noktalarında birkaç kez günübirlik çatışmalar meydana gelmişti. Esed rejimi, bu alanları PYD'nin hakimiyetine bırakarak güçlerini diğer bölgelere kaydırmıştı.

Esed rejimi ve PYD, Suriye'nin kuzeyindeki Haseke ilini ve Kamışlı ilçesini birlikte yönetiyor. PYD rejime vergi verirken, rejim de kamu kurumlarını çalıştırmaya devam ediyor. Esed rejimine bağlı memurlar 2011 öncesinde olduğu gibi işlerini sürdürüyor. Haseke'deki bazı işyerlerinin vergileri, PYD ve rejim arasında paylaşılıyor. Çoğu zaman rejimin ve PYD'nin kolluk güçleri kentte müşterek devriye yapıyor. Haseke'nin kuzeydoğusunda PYD kontrolündeki Rümeylan petrol sahasının PYD ve rejim tarafından birlikte korunduğu, çıkarılan petrolün bir kısmının rejime verildiği biliniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2016, 10:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35