Haşimi Rafsancani'den önemli özeleştiri

Haşimi Rafsancani, "Şiiler arasında Peygamberimizin sahabesine lanet ediliyor olması IŞİD gibi yapıların ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır" dedi.

Haşimi Rafsancani'den önemli özeleştiri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'da Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi (DMTK) Başkanı Haşimi Rafsancani, Şiiler ve Sünniler arasındaki sorunları değerlendirdi. Rafsancani Şii dünyaya yönelik öz eleştiride bulunarak "Şiiler arasında Peygamberimizin sahabesine lanet ediliyor olması IŞİD gibi yapıların ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır" ifadelerini kullandı.

İran'ın resmi ajansı IRNA'da yer alan habere göre Rafsancani, İran Gençlik ve Spor Bakanlığı heyetinin ziyareti esnasında yaptığı açıklamada Şii-Sünni ihtilafı ile IŞİD ve El-Kaide gibi aşırı örgütlerin ortaya çıkmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rafsancani, "İkinci halife Ömer ve sahabeye lanet eden törenler düzenlemek, Müslümanların arasında ihtilaf ve ayrılıklara sebep oldu. El-Kaide, IŞİD ve Taliban gibi tepkisel örgütlere zemin hazırladı." ifadelerini kullandı.

Rafsancani, İran'da düzenlenen  Hz. Fatma'nın ölüm yıldönümü törenlerinde okunan şiirlerde Hz. peygamber'in sahabesine hakaret ifadeleri içermesine de işaret etti

Kur'an-ı Kerim'in "Birbirinizle çekişmeyin. Yoksa gücünüz gider" (Enfal Suresi 46.) ayetine işaret eden Rafsancani öz eleştiride bulunarak, "Biz Şiiler bu uyarıyı görmezden gelerek, İkinci Halife Ömer başta olmak üzere sahabeye lanetle Şii-Sünni ihtilaflarını arttırdık. Hatta bazıları bu törenleri ibadet maksadıyla yerine getirir oldu" şeklinde konuştu.

"İSLAM ÜMMETİNİN AYRILIĞA DÜŞMESİNE NEDEN OLUYOR"

"İşlenen bu büyük günahlar, İslam ümmetinin ayrılığa düşmesine neden oluyor. Öyle ki, 60 ülke ve yaklaşık 1 milyar 700 milyon nüfusuyla Müslümanlar, dünyanın en büyük gücü olması gerekirken, ihtilaflar sebebiyle başka ülkeler karşısında zillete duçar oldular"..

 İranlı din ve devlet adamı Haşimi Rafsancani, 1989-1997 arasında Cumhurbaşkanlığı yaptı.  Rafsancani, devletin resmi politika ve stratejilerini belirlemekle görevli DMTK'nın Başkanlık görevini yürütüyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2014, 15:42
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
musasadr
musasadr - 6 yıl Önce

Sayın Haşimi Rafsancaniye aynen katılıyorum..şiiliği sünniliği yani mezheplerini DİN sanan cahiller yüzünden ümmetin içine FİTNE sokuluyor ..

banner39