banner39

Hatib: Rusya ve ABD işimize karışmasın

SMDK Başkanı Muaz el-Hatib, "Rusya ile ABD'nin iç işlerimize müdahale etmemesi gerekiyor. Afganistan'da, Irak'ta, Libya'da başarısız oldular. Suriye halkı bir deney odası değil." şeklinde konuştu.

Ortadoğu 21.11.2013, 18:23 21.03.2013, 17:22
Hatib: Rusya ve ABD işimize karışmasın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz El-Hatib, Rusya ile ABD'nin Suriye'nin içişlerine müdahale etmemesi gerektiğini söyledi. 

Suriyeli muhalif liderler SMDK Başkanı Hatib ve Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı George Sabra; Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından düzenlenen "Devrimin Üçüncü Yılında Suriye" paneline katıldı.

Sabra konuşmasında, Suriye'de iç karışıklıkların başladığı günden bu yana Türk halkının devrimin her noktasında Suriye halkının yanında yer aldığını vurguladı. Rejimin Suriye halkını ilk günden beri teröre başvurmakla itham ettiğini belirten Sabra, Beşşar Esed yönetiminin zamanla gerilimi artırarak katliamlara başladığını söyledi. Sabra, "Camiler kapılarını devrime açtı ve devrim cami kapılarından yayıldı" diye konuştu.

SMDK Başkanı Hatib ise, Suriye rejiminin uyguladığı yıkımlar, katliamlar ve soykırımlar karşısında halkın direnmekten başka çaresi kalmadığını ifade ederek, "Geçen ay 86 fırın havadan bombalandı. Dünyada böyle bir şey daha önce görülmedi" dedi.

Hatib, "Hiçbir devlet halkına Scud füzeleriyle saldırmamıştır. Halkın başka seçeneği yok. Cezaevlerinde yapılan vahşice işkenceler tarih boyunca benzeri görülmemiş işkenceler" diye konuştu.

"RUSYA VE ABD KARIŞMASIN"

Suriye'de "rejimin kimyasal silahlar da kullanmaya başladığını" iddia eden Hatib, "Birçok büyük ülke buna izin vermeyeceğini söylüyordu. Rusya ile ABD'nin içişlerimize müdahale etmemesi gerekiyor. Afganistan'da, Irak'ta, Libya'da başarısız oldular. Suriye halkı bir deney odası değil. Biz kendi çözümlerimize ulaşabiliriz. Bu işlere burnunuzu sokmayın. Suriye halkı yeterince acı çekiyor" ifadelerini kullandı.

"ESAD HİÇBİR ALEVİ KÖYÜNÜ ZAİYARET ETMEDİ"

Suriye'deki mezhepler arası ilişkilere değinen Hatib, "Alevi toplumunun önceleri diğer topluluklarla uyum içinde olduğunu ancak rejimin bu uyumu bozduğunu" ifade etti.

"Esed yaşamı boyunca hiçbir Alevi köyünü ziyaret etmedi. Elini hiçbir Alevi çiftçinin omzuna koymadı" dedi. 

"PYD DEVRİMİ DESTEKLİYOR"

Hatib, Suriye geçici hükümetini PKK'nın Suriye'deki uzantısı olarak bilinen Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) kabul etmemesi konusundaki soruya ise, şu yanıtı verdi:
"Biz şunu diyoruz. 'Rejime yaklaşandan uzaklaşırız, devrime yaklaşana yaklaşırız.' PYD Başkanı ile Kahire'de bir araya geldim. Bana açık bir şekilde 'Biz Suriye devrimini destekliyoruz' dedi. Bu beni mutlu eden bir durumdu. Bir çok merci bunu farklı şekilde dile getirdi. PYD içinde birtakım grupların rejime destek verdiğini, rejimle birlikte faaliyetlerde yer aldığını biliyoruz. Ben PYD Başkanı'na, 'Neden Türkiye'deki kardeşlerimizi bundan haberdar etmiyorsunuz, birtakım sorunlar varsa aracı olabiliriz, çözmeye çalışırız' dedim. Dediler ki 'Olabilir'. Ben de Türk hükümetine bir mesaj gönderdim, ancak bazı teknik meseleler, tavırlar, tutumlar var, bunların çok açık bir şekilde olması gerekiyor. Şu an top bu iki tarafta. Bir fırsat olursa, bu konuyu inceledikten sonra, eğer ki uygun görülürse, PYD de eğer Suriye devrimini desteklemek ve Türkiye ile ilişkilerini kurmak için ciddi bir irade beyan ederse bu olabilir."

Yorumlar (1)
bekir 10 yıl önce
Ancak İran'ın "İsrail'i haritadan sileriz" açıklaması kadar ciddiye alınabilecek bir açıklama.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?