Hatib-Şara buluşmasına yeni destek

Suriye muhalefetinin rejimle diyaloğa hazır olduğunu açıklamasının ardından konuşulan Hatib-Şara buluşmasına yetkililer yol arıyor

Hatib-Şara buluşmasına yeni destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi Mısır'ın başkenti Kahire'de bir araya geldi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, görüşmede Suriye Muhalefeti ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el-Hatib ile Suriye Devlet Başkanı Yardımcısı Faruk el-Şara'nın bir araya geleceği bir toplantı düzenlenmesi konusu ele alındı.

Arap Birliği'nin Kahire'deki merkezinde yapılan görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Görüşmeden ilk olarak ayrılan İbrahimi, çıkışta gazetecilere herhangi bir açıklama yapmadı.

AA muhabirinin isminin açıklanmasını istemeyen kaynaklardan edindiği bilgiye göre, görüşmede SMDK Başkanı Hatib ile Suriye Devlet Başkanı Yardımcısı Şara'nın bir araya geleceği toplantı düzenlenmesi önerisi ele alındı.

Suriye muhalefetinin SMDK çatısı altında toplanması için ikna edilmesine değinilen görüşmede, Hatib'in Suriye rejiminden eli kana bulanmamış kişilerle görüşülebileceği, Esad'ın yönetimi bırakması karşılığında yargılanmaması yönündeki girişiminin etkin hale getirilmesi için sarf edilen çabalar ve Suriye krizinin çözümüne ilişkin ortaya atılan yeni fikirlerin ele alındığı belirtildi.

Kaynaklar, İbrahimi'nin bugün Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr, yarın ise SMDK Başkanı Hatib ile bir araya geleceğini belirtti.

İBRAHİMİ MURSİ İLE GÖRÜŞEBİLİR

İbrahimi'nin ayrıca bu hafta İran, Mısır, Türkiye ve Suudi Arabistan'dan oluşan dörtlü koalisyonu ve Hatib'in girişimini ele almak üzere Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile bir araya gelebileceği bildirildi.

Suriye Ulusal Konseyi (SUK) üyesi Hişam Merve dün yaptığı açıklamada,Suriye krizinin çözümü için yeni girişim planının 20 Şubat'ta İstanbul veya Kahire'de yapılması planlanan toplantıda ele alınacağını belirtmişti.

SUK'un yeni hazırladığı plana göre, toplantıda geçici hükümetin oluşturulma aşamalarının görüşüleceğini ifade eden Merve, hükümetin, muhaliflerden ve Suriye yönetiminde olup da elleri kana bulaşmamış siyasilerden oluşacağını kaydetmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2013, 15:52
banner53
YORUM EKLE

banner39