banner39

Hatib: Yabancı güce ihtiyacımız yok

Suriye muhalefetinin yeni lideri, Esad'ı devirmek için yabancı askerlere ihtiyaçları olmadığını, destek olmasa da mücadeleye devam edeceklerini söyledi

Ortadoğu 14.12.2012, 10:47 14.12.2012, 11:27
Hatib: Yabancı güce ihtiyacımız yok

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Uluslararası toplumun Suriye’nin tek meşru temsilcisi olarak tanıdığı Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu’nun Başkanı Ahmed Muaz el-Hatib, Beşşar Esad’ı devirmek için artık yabancı müdahaleye ihtiyaç duymadıklarını söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Hatib, dünyanın Suriye’de akan kanı durdurmada çok geç kaldığını ifade ederken, “Suriye halkı korunmak için uluslararası güçlere muhtaç değil” dedi. Batılı güçler ağır silahlar vermese bile muhaliflerin yine kazanacağını söyleyen Hatib, "çıplak ellerimizle bile mücadele ederiz" dedi.

Muhalif lider, Suriye için üç muhtemel senaryo olduğunu belirterek bunları şöyle sıraladı:

1-Esad, ölene dek savaşmayı seçer, 2-Rejim içindeki çatlak Esad’ın sonunu getirir. 3-Esad müzakere yoluyla ülkeden ayrılır. Muaz el Hatib, Esad’ın ayrılmaya karar vermesi halinde rejimle geçiş sürecini görüşmek üzere bir mekanizma kurulabileceğini kaydetti. 

RUSLAR UYANDI

Esad'ın en önemli destekçisi Rusya'dan son gelen 'kontrolü kaybediyor' açıklamasını da değerlendiren Hatib, "Ruslar uyandı ve bu rejimden kendilerinin sorumlu olduğunu algılamaya başladı. Ama nasıl işin içinden çıkacaklarını bilmiyorlar" dedi.

Esad rejiminin hala güçlü olduğunu ama etrafındaki çemberin daraldığını belirten muhalif lider, Suriye ordusunun Scud füzeleri kullandığı haberlerini de doğruladı.

Esad'ın hala kimyasal silah kullanma ihtimali olduğunu da savunan Hatib, ABD'nin Nusret Cephesi'ni terör listesine dahil etmesi kararını da eleştirerek kararın yeniden gözden geçirilmesi çağrısı yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?