Haydar Cemal: İslam dünyası yeni sürecin eşiğinde

Rusya İslam Konseyi Başkanı Haydar Cemal, Batının mezhep çatışması çıkarmayı amaçladığını belirterek İslam dünyasının yeni bir sürecin eşiğinde olduğunu söyledi

Haydar Cemal: İslam dünyası yeni sürecin eşiğinde

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Rusya İslam Konseyi Başkanı Müslüman düşünür Haydar Cemal, Suriye ve Ortadoğu'da yaşanan son gelişmeleri değerlendirerek bölgede "İslam için" savaştıklarını öne süren yeni bir grubun oluştuğunu öne sürdü.

Haydar Cemal, önümüzdeki dönemlerde Hamas, Taliban, Hizbullah ve benzeri örgütlerin etkisini daha da arttıracağını savunarak "Bugün Suriye'de yeni komutanlar ortaya çıkıyor. Onlar İslam ümmetinin siyasi öncülüğünü yapabilir. Bunlar fakihler, alimler değil sahra komutanları. Birçok kişi bunları Peygamber (sav) dönemine sözde değil gerçekte bir dönüş olarak görebilir. Onlar da kendilerini selefiler olarak tanıtıyor ve fakat İslami bilgileri derin olmayan Abdulaziz Bin Baz, Muhammed Salih el-Usaymin ve Suudi Arabistan'ın diğer müftülerinin görüşlerine bağlı kalıyor. Gerçekte ise bu müftüler Amerikalılara Hicaz bölgesini yani mukaddes toprakları veren ve onların buradaki emellerini haklı gören kimseler. Yarının insanları ise hem savaşacak hem de komutanlık yapacak. Onlar farklı düşünecek. Bu süreç başlamış durumda ve devam ediyor. Batının önde gelen üniversitelerinden mezun olanlar bu savaşlara sadece İslam dininin çıkarlarına hizmet etmek için katılıyor," dedi.

Cemal, Suudi Arabistan yönetiminin de son günlerini yaşadığını ve yıkılabileceğini söyledi. Cemal, Obama yönetiminin bundan sonra Şiileri destekleyeceğini ancak bu konuda açık kamuoyu açıklamalarının yapılmayacağını iddia etti. Cemal'e göre Batı hilafet düşüncesini sünnilerden almayı düşünüyor ve mezhep çatışması çıkarmayı amaçlıyor.

Suriye'den sonra batının hedefindeki ülkenin İran olduğuna dair görüşleri doğrulayan Haydar Cemal Azerilerin katılımı ile gerçekleşebilecek bölünme senaryolarını ise gerçekçi bulmadı.

Cemal, bu konuda şu ifadeleri kulandı:

"Bugün İran bu senaryoları gözönünde tutarak planlar yapıyor. Başkentin Tahran'dan Tebriz'e taşınma konusu İran gündemini meşgul ediyor. Dini rehber Seyid Ali Hamaney ve yöneticilerin yüzde 50'den fazlası etnik olarak Azerilerden oluşuyor. Bunun yanı sıra İran'ın bölünmesinden sonra Güney Azerbaycan'ın kurulması Kuzey Azerbaycan –Azerbaycan devleti- açısından felaket anlamına gelebilir,"

Cemal İran Azerilerinin şimdiki Azerbaycan vatandaşlarının düşüncelerini önemsemediğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 15:55
banner53
YORUM EKLE

banner39