banner39

Hindistan Keşmir'in nüfus yapısını değiştiriyor

Pakistan Dışişleri Bakanı Chaudhry, Hindistan'ın Keşmir'deki nüfusu yapısını değiştirmeye ve Müslüman nüfusu azınlık haline getirmeye çalıştığını söyledi

Ortadoğu 04.02.2015, 14:33 04.02.2015, 15:32
Hindistan Keşmir'in nüfus yapısını değiştiriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan Dışişleri Bakanı Aziz Ahmed Chaudhry, Hindistan'ın işgal altında tuttuğu Keşmir'in nüfus yapısıyla oynadığını söyledi. Chaudhry, Hindistan'ın Keşmir'e Hintli nüfusu yerleştirerek bölgedeki Müslüman çocuğunluğu, azınlığa dönüştürmeye çalıştığını ifade etti. 

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelerinin Pakistan Büyükelçilerine hitap eden Chaudhry, Keşmir'de BM himayesinde gerçekleşmeyen hiçbir seçimini Keşmir halkının tercihini yansıtamayacağını söyledi. Hindistan hükümetinin, Keşmirli olmayan Hindistan vatandaşlarını Keşmir topraklarına yerleştirme politikası izlediğini ifade eden Chaudhry, bu sayede Keşmir'deki Müslüman çoğunluğun azınlık haline getirilmeye çalışıldığını söylüyor. 

Keşmir Günü münasebetiyle İİT üyesi ülkelerin temsilcilerine hitap eden Chaudhry, Hindistan'ın işgal altında tuttuğu Keşmir topraklarında birçok insan hakkı ihlaline de imza attığını dile getirdi. 

Chaudhry, İİT'e üye 57 ülkenin bulunduğunu, bu ülkelerin dünya nüfusunun beşte birini oluşturduğunu ve trilyon dolarlar büyüklüğünde bir ekonomiye sahip olduğunu söyledi. İİT'in bu anlamda dünya çapında büyük etkiye sahip olabileceğini belirtti ve bu gücünü kullanarak Hindistan'a BM kuralları çerçevesinde yaptırım uygulayabileceğini ifade etti. 

 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?