banner15

Hizbullah iftar programlarını iptal etmeyi planlıyor

Hizbullah, Lübnan'da son günlerde artış gösteren bombalı saldırılar üzerine güvenlik gerekçesiyle iftar programlarının iptal edilmesini planlıyor

Hizbullah iftar programlarını iptal etmeyi planlıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Lübnan'da son günlerde artan bombalı saldırılar sonucunda Hizbullah yönetimi yeni güvenlik önlemleri almaya başladı. Hizbullah'ın güçlü olduğu bölgelere yönelik olarak düzenlenen saldırılar sonucunda Hizbullah, yarın başlayacak olan Ramazan ayı için yeni güvenlik önlemleri alıyor.

Hizbullah, olası saldırıların önüne geçmek için iftar programlarını iptal etmeyi planlıyor. Son meydana gelen saldırı Dünya Kupasının izlendiği bir kafe yakınlarında meydana gelmişti. Saldırılar için kalabalık yerlerin seçilmesinden dolayı iftar programlarının iptal edilmesi gerektiği dile getiriliyor.

Diğer taraftan planladıkları saldırıyı gerçekleştiremeyen saldırganların da benzer bir saldırı gerçekleştirmeyi planladıkları ortaya çıktı. Saldırıyı planlayanlardan biri otelde yakalanacağı sırada kendini patlatarak ölmüştü, diğeri ise sağ yakalandı.

Saldırganların, ağırlıklı olarak Şiilerin gittiği Es Saha otelininin restoranını hedef alan bir saldırı planladıkları ortaya çıktı. Olay gecesi, Es Saha otelinin etrafında arama yapıldı. Lübnan medyasına da, saldırganlara intihar yeleklerini temin eden kişinin fotoğrafları dağıtıldı.

ABD'DEN HİZBULLAH'A YENİ YAPTIRIMLAR

ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi, Hizbullah'a yeni yaptırıamlar getiren düzenlemeyi onayladı. Düzenlemede Hiznullah'ın para toplama, para aklama gibi işlerini engellemeyi reddeden ülkeler hedef alınıyor.

Ayrıca ABD Başkanı Barack Obama'dan Hizbullah'la irtibatı olan Lübnan ve Avrupa'aki finansal kurumlara baskı yapması isteniyor. Yine Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen El Manar TV'nin sinyalini taşıyan uydu şirketleri de yaptırımlar çerçevesinde hedef alınıyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 11:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48