Hizbullah ile Heyet Tahrir Şam arasında 'cenaze takası' yapıldı

Lübnan'ın kuzeyinde Suriye sınırında bulunan Arsal kasabasında Hizbullah ile Heyet Tahrir Şam arasında 6 gün süren çatışmaların ardından varılan anlaşma uyarınca taraflar arasında cenaze takası oldu

Hizbullah ile Heyet Tahrir Şam arasında 'cenaze takası' yapıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan'ın kuzeyinde Suriye sınırında bulunan Arsal kasabasında Hizbullah ile Heyet Tahrir Şam (HTŞ) arasında 6 gün süren çatışmaların ardından varılan anlaşma uyarınca taraflar arasında cenaze takası yapıldığı bildirildi.

Takas işleminin Lübnan Emniyet Müdürlüğü gözetiminde gerçekleştiği, cesetlerin muhafaza ve taşınmasının ise Uluslararası Kızılhaç Örgütü tarafından sağlandığı kaydedildi. Takas kapsamında 9 HTŞ mensubuna karşılık 5 Hizbullah üyesinin cenazesi teslim edildi.

ARSAL OPERASYONU

Hizbullah, Lübnan'ın kuzeydoğusundaki Arsal kırsalı ile Suriye içinde yer alan Kalemun ve Filita hattındaki silahlı gruplardan HTŞ'ye karşı, Suriye rejiminin hava desteğiyle 21 Temmuz Cuma günü askeri operasyon başlatmıştı.

Lübnan ordusunun katılmadığı çatışmalar 6 gün sürmüş ve 27 Temmuz'da ateşkes ilan edilmişti. Hizbullah'a yakın kaynaklar askeri kayıplar hakkında net sayı vermezken, HTŞ çok sayıda Hizbullah militanının öldürüldüğünü iddia etmişti.

Ateşkes anlaşmasına göre, "HTŞ mensuplarının aileleriyle Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'e çekilmesine karşılık, HTŞ tarafından kaçırılan Hizbullah üyelerinin serbest bırakılması" öngörülüyor.

Bununla birlikte HTŞ elinde "8 Hizbullah mensubu" bulunduğunu ileri sürerken Hizbullah ise kaçırılan üyelerinin sayısı hakkında bilgi vermiyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2017, 11:30
banner53
YORUM EKLE

banner39