banner39

Hizbullah, İsrail askeri konvoyunu vurdu

Lübnan'dan atılan bir roketin İsrail tankına isabet ettiği ve dört askerin yaralandığı bildirildi, Bunun üzerine İsrail Lübnan sınırını bombalamaya başladı

Ortadoğu 28.01.2015, 12:12 28.01.2015, 14:21
Hizbullah, İsrail askeri konvoyunu vurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'den sonra Lübnan'dan da İsrail güçlerine roketli saldırı yapıldı. Hizbullah tarafından gerçekleştirilen saldırıda bir İsrail tankı hedef alındı. Tanktaki dört askerin yaralandığı belirtiliyor.

Hizbullah kaynakları tankın değil konvoyun hedef alındığını açıkladı. Bazı kaynaklar bir, Arap medyası ise dört İsrail askerinin öldüğünü, altı askerin yaralandığını duyurudu. Ancak bu bilgi henüz doğrulanmadı. Hizbullah ise 17 İsrail askerinin öldüğünü iddia etti. Bir İsrail askerinin ise kaçırıldığı öne sürüldü ancak bu vaka İsrail tarafından teyit edilmedi.

İsrail Genelkurmayı'nın konu ile ilgili acil toplantı yaptığı açıklandı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da Siderot şehrindeki temaslarını yarıda bırakarak Tel Aviv'e gitti ve Savunma Bakanlığı'ndaki acil toplantıya katıldı.

Netanyahu, yaptığı açıklamada en sert karşılığı vereceklerini ifade etti. İsrail Başbakanı, "Bize meydan okuyanlar Gazze'ye baksınlar" dedi.

Hayfa'da ise havaalanı uçuşlara kapatıldı.

Bu arada İsrail güçleri Lübnan sınırında yoğun bir bombardıman başlattı. İsrail güçleri, sınır bölgesine takviye ekipler gönderdi.Lübnan'da İsrail sınırına yakın bölgelerde okullar tatil edildi, öğrenciler evlerine gönderildi. İsrail ateşinde üç kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Suriye sınırında da Hizbullah tarafından İsrail'e tünel kazılmış olabileceği ihtimali üzerine sondaj çalışmaları yapılıyor.

2006'da Hizbullah tarafından Lübnan'dan İsrail'e Hizbullah tarafından kazıldığı belirtilen tüneller ortaya çıkmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?