banner15

Hizbullah: Komutanımızı Esad muhalifleri öldürdü

Hizbullah'ın ikinci adamı olarak bilinen ve Suriye'deki operasyonları yöneten Mustafa Emin Bedreddin'in muhaliflerin düzenlediği saldırıda öldürüldüğü ortaya çıktı. Hizbullah tarafından yapılan açıklamada, Şam havalimanı yakınlarında komutan Bedreddin'in öldüğü saldırıyı muhaliflerin gerçekleştirdiği duyuruldu

Hizbullah: Komutanımızı Esad muhalifleri öldürdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hizbullah, geçtiğimiz gün hayatını kaybeden komutanları Mustafa Bedrettin’in Suriye’nin başkenti Şam havalimanı yakınlarında muhaliflerin düzenlediği topçu ateşinde öldüğünü açıkladı. Daha önce, Bedrettin’in öldüğü patlamanın İsrail tarafından düzenlendiği iddia edilmişti.

Mustafa Bedreddin, Hizbullah'ın Suriye'deki en üst düzey komutanıydı. Bedreddin, aynı zamanda Lübnan eski başbakanı Refik Hariri suikastının aranan en önemli zanlısıydı.

Bedreddin’in cenazesi dün Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı bir cenaze töreni sonrasında defnedilmişti.

Beyrut’un güneyindeki Dahiye bölgesinde bando eşliğinde başlayan cenaze töreninde Bedreddin’in Hizbullah bayrağına sarılı tabutu üniformalı örgüt mensupları ve cenazeye katılanların omuzlarında Havra Mezarlığı’na nakledildi.

Cenazenin ilerlediği yol boyunca üniforma giymiş Hizbullah üyeleri ellerinde flamalarla beklerken yol üzerindeki binaların balkonlarından cenaze alayının üzerine çiçekler atıldı.

Hizbullah bayrakları taşıyan binlerce kişi ABD ve İsrail aleyhinde slogan attı, marşlar söyledi. Cenaze alayı ilerlerken çevreden çok sayıda makineli tüfekle havaya atış edildiği duyuldu.

Hizbullah’ın Suriye’de öldürülen en üst düzey komutanı “izi sürülemeyen hayalet” olarak tanımlanan Mustafa Bedreddin, Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastının aranan zanlılarından olmasının yanı sıra, örgütün Suriye iç savaşındaki müdahalesinde de kritik önem taşıyordu.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 12:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48