Hizbullah komutanının cenazesine binlerce kişi katıldı

Hizbullah'ın ikinci adamı olarak bilinen ve Suriye'deki operasyonları yöneten Mustafa Emin Bedreddin'in cenazesine binlerce kişi katıldı. Bedreddin, 1983'te 241 ABD askerinin öldürüldüğü saldırıdan sorumlu tutulmuştu.

Hizbullah komutanının cenazesine binlerce kişi katıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de öldürülen Hizbullah'ın üst düzey komutanlarından Mustafa Emin Bedreddin'in Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki cenazesine binlerce kişi katıldı.

Hizbullah, Bedreddin'in Şam Havaalanı yakınlarındaki bir patlamada öldüğünü açıklamıştı.

Örgütün binlerce üyesi Beşar Esad yönetimini desteklemek için Suriye'deki çatışmalarda yer alıyor.

ABD, Bedreddin'in 2011'den bu yana Hizbullah'ın Suriye'deki operasyonlarını yönettiğini belirtti.

"HAREKETİN İKİNCİ LİDERİ"

Bedreddin, 2008 yılında Şam'da bombalı araçla düzenlenen saldırıda ölen Hizbullah komutanı İmad Muğniye'nin kayınbiraderi ve halefiydi.

Muğniyet ve Bedreddin'in, 1983 yılı Ekim ayında Beyrut'taki ABD Deniz Piyade barakalarını hedef alan saldırıyı beraber düzenledikleri öne sürülüyor. Beyrut'taki bu saldırıda 241 Amerikan askeri ölmüştü.

Bedrettin, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin 2005'te öldürüldüğü suikastı araştıran BM Özel Mahkemesi tarafından Hariri'yi öldürmekle suçlanan ve hakkında uluslararası yaptırım kararı alınan Hizbullah üyeleri arasında yer alıyordu.

1961 doğumlu Mustafa Bedreddin, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'tan sonra hareketin ikinci lideri ve Nasrallah'ın danışmanı olarak biliniyordu.

ABD KARŞITI SLOGANLAR

Beyrut'un güneyindeki bir mahallede gerçekleştirilen cenaze töreninde "Amerika'ya ölüm" sloganları atıldı.

BBC'nin Beyrut'ta bulunan muhabiri Quentin Sommerville, cenazeye katılanların bir bölümünün ölümden İsrail'i sorumlu tuttuğunu düşündüğünü söyledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 11:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35