banner39

Hizbullah şartlarını söyledi

Lübnan'da siyasi krize yönelik çözüm arayışları devam ederken Hizbullah, pazarlık konusu yapılamayacak üç şartının olduğunu duyurdu

Ortadoğu 20.01.2011, 01:30 20.01.2011, 09:12
Hizbullah şartlarını söyledi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan'daki siyasi krize çözüm arayışları çerçevesinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Casim El Thani'nin Beyrut'taki temasları devam ederken Hizbullah'tan yeni bir adım geldi.

Hizbullah'ın yayın organı El Menar televizyonu, dün geç saatlerde yayınladığı bir haberde Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın Davutoğlu ve El Tani ile yaptığı görüşmede çözüme yönelik yeni şartlar öne sürdüğünü duyurdu. Ancak bu şartların ne olduğuna dair detay vermedi. Haberde, Türkiye ile Katar'ın yürütmekte olduğu girişim, Suriye ile Suudi Arabistan'ın oluşturduğu çözüm çerçevenin unsurlarının yeniden formülize edilmiş ve öncelik sıralaması değiştirilmiş hali olarak tarif edildi.

Davutoğlu ve El Thani, Beyrut temasları çerçevesinde dün Hizbullah temsilcisinin yanı sıra Başbakan Saad Hariri ve Dürzi lider Velid Canbolad ile bir araya geldi.

Öte yandan Türkiye ve Katar'ın başlattığı sürecin, Suriye ve Suudi Arabistan'ın sürecine bir alternatif ve yeni bir girişim olarak değerlendiriliyor. Hizbullah'ın yayın organı El Menar'ın veb sitesinde yayınlanan haberde eski Bakan Abdulrahim Murat, Suriye ve Suudi Arabistan sürecinin hükümetin düşmesi ile birlikte sona erdiğini savundu. Eski bakan Murat, "O zaman Katar ve Türk hükümetleri ne yapıyor? İki taraf iyi niyet çabası olarak sorunun çözümü için Lübnan'da bulunuyor. Hükümet krizine çözüm imkanının olup olmadığını görmek amacıyla Lübnan'da temaslarda bulunuyorlar" dedi.

Eski Bakan Murat, pazarlık konusu yapılamayacak üç sartın olduğunu belirterek, "Bu şartlar yeni kurulacak ulusal birlik hükümetinde Hariri'nin başbakanlığının kesin olarak kabul edilemeyeceğini, uluslar arası mahkemenin yalancı tanıklar konusunun inkar etmemesini ve uluslar arası mahkemenin finansal olarak desteklenmesinin kabul edilmeyeceği" şeklinde sıraladı.

 
 

 

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?