banner15

Hizbullah: Suriye'de büyük kayıplarımız var

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'tan Suriye'deki çatışmalarla ilgili bir itiraf geldi. Nasrallah, kayıplarının çok fazla olduğunu belirtti.

Hizbullah: Suriye'de büyük kayıplarımız var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Suriye'de aralarında yöneticilerin de bulunduğu kayıplarının çok olduğunu ancak müdaheleye devam edeceklerini söyledi.

Nasrallah, Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Dahiye bölgesinde geçen hafta Suriye'de hayatını kaybeden grubun askeri kanadının sorumlusu Mustafa Bedreddin'i anma töreninde canlı bağlantı ile katılımcılara seslendi.

Konuşmasında Hizbullah'ın Suriye'deki kayıplarına değinen Nasrallah, "Suriye'de çok sayıda kaybımız var. Bunlar arasında üst düzey yöneticiler de var." dedi.

Nasrallah, "Suriye'de kalmaya devam edeceğiz ve daha fazla komutanımız oraya gitmeye de devam edecek. Bu savaşı sonlandıracağız." ifadesini kullandı.

Nasrallah, yakın zamanda hayatını kaybeden Hizbullah'ın askeri kanadın sorumlusu Bedreddin'in ölüm nedeni hakkında İsrail'in kendilerini "doğruladığını" ancak Arapların kendilerini "kışkırttığını" söyledi.

Bedreddin'in ölüm nedeninin "muhaliflerin top atışı" olarak açıklanmasının ardından başlayan tartışmalara da değinen Nasrallah, "Maalesef düşmanımız İsrail bizi doğruladı ancak Araplar bizi kışkırttı. İsrail bizim dürüstlüğümüzü itiraf etti ama Araplar bizden şüphe duydu." dedi.

Nasrallah, Bedreddin'in Suriye'deki operasyonları ilk aşamalarda Beyrut'tan yönettiğini ve çalışmaları sonucunda Suriye rejiminin ve müttefiklerinin yenilmesini engellediğini belirtti.

Nasrallah, İsrail'in Hizbullah savaşçılarından birini Suriye'de hedef alması halinde "sonuçları ne olursa olsun" karşılık vereceklerini söyledi.

Hizbullah'ın Suriye'deki operasyonlarını yöneten Bedreddin'in Suriye'de Şam Havalimanı yakınlarında büyük bir patlamayla hayatını kaybettiğinin açıklanmasından bir gün sonra, örgüt ölüm nedenini muhalif grupların top atışı olarak açıklamıştı. İran medyasında Bedreddin'in ölümü hakkında çıkan ilk haberlerde ise İsrail'in rolüne işaret edilmişti. Arap basını, Bedreddin'in ölüm nedeni hakkındaki Hizbullah açıklamasını sorgulamış, grubun enerjisini Suriye'de harcadığı için İsrail ile karşılaşmaktan çekindiği yorumunu yapmıştı.

Suriye'de iç savaşa müdahale eden Hizbullah, aralarında kurucu liderleri ve üst düzey komutanlarının da bulunduğu binden fazla üyesini bu ülkede kaybetti.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2016, 13:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48