banner15

Hizbullah ve Hariri arasında Suriye gerginliği

Hariri'nin kurduğu Gelecek Hareketi, Hizbullah yöneticisi Kassam'ın kendilerine getirdiği eleştirilere tepki gösterdi

Hizbullah ve Hariri arasında Suriye gerginliği

Lübnan'da Hizbullah ile eski Başbakan Saad Hariri'nin Gelecek Hareketi (El Mustakbel), arasında devam eden siyasi gerilim, Suriye'deki olaylardan sonra daha da alevlendi. Gelecek Hareketi üyeleri bugün yaptıkları basın toplantısıyla Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Naim Kassam'ın "Gelecek Hareket'i milis güçtür" suçlamalarına tepki gösterdi. Gelecek Hareketi üyeleri, saldırının Suriye'deki olaylar büyüdükten sonra gelmesine dikkat çekti.

Gelecek Hareketi yöneticilerinden Atef Majdalani, "Gelecek Hareketi silahlı olsaydı, Hizbullah'ın 7 Mayıs 2008 tarihinde Beyrut'u kuşatmasına karşı kendisini savunurdu." diyerek iddiaları reddetti. Majdalani, Kassam tarafından yapılan "Gelecek Hareketi, milistir suçlamasını reddediyoruz" dedi. Majdalani, "Gelecek Hareketi'nin tüm görüşmeleri hep ılımlı ve demokratik Lübnan üzerine başkalarına açık şekilde olmuştur. Hiç bir zaman silahlar hakkında konuşmadık" dedi.

Gelecek Hareketi bir başka üyesi Issam Araji ise "Eğer Gelecek Hareketi silahlı parti olsaydı, 7 Mayıs 2008'de Hizbullah'ın Beyrut'ta yaptığı kuşatmada kendini savunmak için o silahları kullanırdı" diye konuştu. 2008 yılı Mayıs ayında Beyrut Refik Hariri uluslararası havalimanında görevli Hizbullah yandaşı güvenlik şefinin görevden alınmasıyla Hizbullah tarafından başlatılan sokak savaşını örnek gösteren Araji, "Silahımız olsaydı biz de Hizbullah'a karşı kendimizi korurduk" diye ekledi.

Araji, "Daha önceki dönemlerde yaşanan olaylar Gelecek Hareketi'nin asla bir milis olmadığını kanıtlamıştır" diye devam etti. Araji, şöyle konuştu: "Suriye'de olup bitenler karşısında Hizbullah'ın Gelecek Hareketi'ne saldırması şaşırtıcı değil. Hizbullah, Lübnan muhalefeti ile Suriye arasındaki ilişkileri bozmaya çalışıyor ve Gelecek Hareketi'ni suçluyor. Ayrıca silah kaçakçılığı, tahrik huzursuzluk yapıyor." Araji ayrıca Gelecek Hareketi'nin silah kaçakçılığına dahil olduğu iddialarını da reddetti.

Daha önce Lübnan'da Gelecek Hareketi adı altında faaliyet gösteren dernek, bundan iki sene önce siyasi parti olarak örgütlenmişti.

Gelecek Hareketi ile Hizbullah arasındaki ilişkiler, Hizbullah'ın Saad Hariri'nin Başbakan olduğu koalisyon hükümetinden çekilmesi ve Hariri'nin başbakanlığı kaybetmesiyle bozulmuştu.

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 17:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35