banner39

Hizbullah'ın Suriye'deki varlığı doğrulandı

Hizbullah mensuplarının Suriye'de savaştığına dair iddialara Suriye'nin Kusayr kasabasında ölen Hizbullah komutanının ailesinden teyit geldi

Ortadoğu 30.04.2013, 11:44 30.04.2013, 12:03
Hizbullah'ın Suriye'deki varlığı doğrulandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hizbullah mensuplarının Suriye'de rejim safında savaştıkları yönündeki iddialara, Suriye'de savaşırken ölen Hizbullah komutanı Hüseyin Habib'in ailesinden teyit geldi. Hüseyin Habib'in ailesi olayla ilgili olarak diğer çocuklarını da ''şehit'' vermeye hazır olduklarını söyledi. Hüseyin Habib, Suriye'nin Humus şehri civarındaki Kusayr'da iki hafta önce öldürülmüştü. Ailesi ise Hüseyin Habib'in cenazesinin hâlâ teslim edilmediğini söylüyor.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah da Suriye'de yaşayan Lübnanlıları korumanın Hizbullah'ın kırmızı çizgisi olduğunu söylemişti. Fakat Hizbullah'ın Suriye'deki Şiileri (Nusayriler) ve Şiilik için kutsal önemi olan mekanları korumak kararlığında olduğu da söyleniyor.

Lübnan-Suriye sınırının Suriye tarafındaki 13 köyde yaşayan Lübnanlıların savunulması için buralardaki Hizbullah mensuplarının silah satın aldıkları belirtiliyor. Nasrallah bunun orada yaşayan insanların kendi kararları olduğunu ve bu konuda bir şey söyleyemeyeceğini ifade etti.

Kusayr'da 800 ila bin 500 arasında Hizbullah mensubu olduğu iddia ediliyor. Şam yakınlarındaki Seyyide Zeyneb türbesi civarında ise daha fazla sayıda Hizbullah üyesi olduğu öne sürülüyor.

Öte yandan Suriye muhalefetinin de son haftalarda Kasr kasabası gibi yerlerde Hizbullah'la çatışmaya başladığı kaydediliyor.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?