banner39

Hizbullah'ta genel kongre yine ertelendi

Lübnan'ın siyasi partisi Hizbullah geçtiğimiz yıl ertelediği kongresini bu sene yine erteledi. 1 yılda 3 kez ertelenen kongrenin gerçekleşememesinin altında yatan sebebin ise Suriye olduğu düşünülüyor

Ortadoğu 05.04.2013, 15:21 05.04.2013, 16:24
Hizbullah'ta genel kongre yine ertelendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan'ın siyasi partilerinden ve İsrail'e karşı direnişin simgelerinden olan Hizbullah, yaklaşık iki yıldır kongresini gerçekleştiremiyor.

Geçtimiz yıl, genel kongresini sene sonuna erteleyen sonrasında karar değiştirerek kongreyi bu yılın yazına erteleyen örgüt, şimdi de kongresini önümüzdeki Eylül ayına ertelediğini açıkladı.

Tüm bu ertelemelerin altında yatan gerçek sebebin ise Suriye olduğu düşünülüyor. Hizbullah her ne kadar açıkca Suriye'de yaşananların kendisi üzerinde bir olumsuz etkisinin olmadığını söylese de, Suriye'deki yönetimin stratejik ortağı olmasının ülkedeki yaşananlarda payı olduğu düşünülüyor.

Bu zamana kadar dokuz genel kongre gerçekleştiren Hizbullah, geçtiğimiz yıl kongreyi ertelediğimi açıklayınca oldukça büyük dikkat çekmişti. Lübnan kamuoyunda, Hizbullah'ın olağan kongresinin ertelenme nedeninin, Suriye ile ilgili yaşanan görüş ayrılıkları olduğu söylenmişti. 

Genelde Arap ve Müslüman dünyasında yasal bir direniş örgütü olarak kabul edilen Hizbullah, ABD, Kanada, İsrail, Avustralya ve Bahreyn tarafından "terörist örgüt" olarak kabul ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?