banner39

Hizbullah’tan Suriye kararı

Hizbullah lideri Nasrallah, kendisine bağlı grupların Suriye’de kalacağını açıkladı

Ortadoğu 20.09.2018, 09:55 20.09.2018, 10:08
Hizbullah’tan Suriye kararı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan merkezli Hizbullah hareketinin lideri olan Hasan Nasrallah, dün yaptığı açıklamada Suriye’deki askeri unsurların kalıp kalmamasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Nasrallah, alacakları bir sonraki karara kadar Suriye’de kalacaklarını açıkladı. Alınan kararın Esed rejimiyle yapılan görüşmeler neticesinde alındığını ifade etti. Hizbullah lideri, kimsenin kendilerini Suriye’den zorla çıkaramayacağını da sözlerine ekledi.

Nasrallah, Türkiye ve Rusya arasında imzalanan mutabakat zaptıyla ilgili olarak atılan imzaları olumlu bulduğunu söyledi. Mutabakatla yedi yıldır süren iç savaşın sonra erdirilmesi yolunda önemli bir adımın atıldığın kaydetti.

Türkiye ile Rusya arasında atılan imzalara göre İdlib’de çatışmasızlık devam edecek. Şehirde bulunan direnişçi grupların önümüzdeki ayın ortalarından itibaren bölgeden çıkması öngörülüyor.

Lübnan Hizbullah’ı yaklaşık yedi yıldır süren Suriye İç Savaşı’nda Esed rejimine desteğiyle biliniyor.

İdlib, Halep'in kuzey batısında yer alan bir şehir. Türkiye sınırına yakın olan kentte, çatışmalar nedeniyle başka şehirlerden sığınan Suriyelilerin de bulunduğu yaklaşık üç milyon insan yaşıyor. Direnişçi grupların elinde bulunan tek bölge olan İdlib'in Rusya ve Esed rejimi kıskacında kritik bir dönemden geçtiği ifade ediliyor. 


 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?