Hizbullah'tan Suriye'de asimetrik savaş metodu

Suriye iç savaşında Esad ordusuyla birlikte savaşan Hizbullah'ın yeni bir savaş metodunu hayata geçirdiği belirtiliyor. Hizbullah kuvvetleri artık Esad rejiminin gösterdiği yerlerde ve ona bağlı olarak değil, ülkede bulunan Şiilerin de desteği ile özerk bir yapıda, asimetrik savaş metodu yürütecek

Hizbullah'tan Suriye'de asimetrik savaş metodu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye iç savaşında Esad ordusuna destek veren Hizbullah, yeni bir asimetrik savaş metoduna geçiş yaptı.

Ortadoğu analisti James Harkin, bizzat Şam'da üst düzey Hizbullah yöneticilerinden edindiği bilgilerle Foreign Policy için kaleme aldığı makalesinde, "Hizbullah son günlerde Suriye'de ağır kayıp veriyor. Her gün gelen ölüm haberleri örgütte yeni bir dönem başlattı. Artık, Hizbullah, Esad'a destek veren milis örgütü gibi değil bizzat bir devlet gibi çatışıyor. Ve Suriye'deki Şii nüfus da Esad için değil, bizzat Hizbullh'ın yanında çatışıyor ve destek veriyor" yorumunda bulundu. 

Harkin, Suriye'deki Şiilerin Hizbullah sempatisinin gün geçtikçe büyüdüğünü ve çok sayıda kişinin "Ben Hizbullah içerisinde değilim ama Hizbullah'tanım" dediğini de aktardı.

Hizbullah'ın yeni askeri örgütlenmesiyle cephe savaşı dışına çıktığını belirten Harkin, örgütün özerk yapıda yeni bir milis oluşturmaya doğru gittiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: "Suriye'de yaşanan mezhepsel, etnik ve kabile çatışmaları artık yeni bir döneme geçti. Hizbullah'ın düzensiz savaş örgütlenmesine büyük bir talep var. Sadece Şiiler arasında değil, Hristiyanlar arasında bile Esad rejimine olan güven azaldı, Hizbullah'a rağbet arttı" diyor.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 12:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35