banner39

Hızlı trenle Bahreyn-Katar arası 51 dakika sürecek

Bahreyn ile Katar arasında yapılması planlanan hızı tren raylı sistem ile yolculuk 51 dakikaya düşürülecek.

Ortadoğu 17.09.2010, 02:02 17.09.2010, 02:02
Hızlı trenle Bahreyn-Katar arası 51 dakika sürecek


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Körfez ülkelerinden Katar'da yer alan Eğitim Şehri ile Bahreyn arasına yapılması planlanan hızlı raylı sistem ile iki ülke arasındaki seyahatin 51 dakikaya ineceği bildirildi.

Katar'da basılan The Peninsula'daki habere göre hızlı tren sisteminin hedefleri arasında Bahreynli öğrencileri Katar'daki yabancı üniversiteler ve eğitim kurumlarına çekmek bulunuyor.

Hızlı raylı sistemin Katar'ın başlatmayı planladığı 42.9 milyar dolarlık demiryolu projesinin bir parçası olduğu öğrenildi. Dev proje kapsamında Katar, başkent Doha'da 108 istasyonlu metro ağı, Körfez ülkelerine bağlanan demiryolu ve yük treni ağı inşa etmeyi hedefliyor.

Katar Demiryolu proje müdürü Sultan Bahit El Enezi, Eğitim Şehri ve Bahreyn arasındaki demiryolu hattının 2017'de çalışmaya başlayacağını söyledi. Yetkili, demiryolu açıldığında 51 dakikada bir noktadan diğerine ulaşmanın mümkün olacağını ifade etti. Trenler saatte 350 kilometre hızla seyahat edecek. Treni, öğrencilerin yanısıra Bahreyn'e gidip gelmek isteyen yolcular da kullanabilecek.

Katar, 2022 Dünya Kupası evsahipliğini kazansa da kazanmasa da metro ve diğer tren yolu inşaatlarının önümüzdeki yılın ortasına kadar başlayacağı belirtildi. Katar'ın evsahipliğini kazanması durumunda projelerin yüzde 90'ının 2021'e kadar tamamlanması hedefleniyor. Kazanamaması durumunda ise hedef 2026 yılı olacak.

Proje detaylarının FIFA müfettişleriyle beraber ülkeye gelen yabancı medya mensuplarına sunulduğu kaydedildi. Katar, 2022'deki Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmak istiyor.
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?