Hollande, İsrail'e destek verip Filistin'e geçti

İsrail ziyaretinde İran karşıtı "nükleer ittifak" kuran Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Filistin Devlet Başkanı mahmud Abbas ile bir araya geldi

Hollande, İsrail'e destek verip Filistin'e geçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkez

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İsrail’e yaptığı ziyarette ülkenin başbakanı Benjamin Netanyahu’ya İran’ın nükleer programı konusunda gerekli desteği verdikten sonra Filistin’e geçti. Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile görüşen Hollande, akşama doğru yeniden İsrail’e giderek İsrailk Meclisi Knesset’te bir konuşma yapacak.

Hollande, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İran'ın nükleer programıyla ilgili yürütülen müzakarelerde ilerleme kaydedildiğini ancak bunun yeterli olmadığını belirtti

Hollande, şunları söyledi:

"Biz de üzerimize düşeni yaptık ve bu ihmale karşı tavır aldık. Fransa, sadece İsrail'in değil bütün dünyanın güvenliğini düşünerek İran'ın nükleeer programına karşı sert tavır takınmıştır. İran'ın nükleer tesislerinin uluslararası denetime açılması, yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum çalışmalarının durdurulması, mevcut uranyum stoklarının azaltılması ve ağır suyla çalışan Arak reaktörünün inşasının durdurulması konusunda uzlaşmaya varılması halinde İran'la yapılacak anlaşmaya destek vereceğiz."

"Cenevre'de yürütülen görüşmeler, İran'ın, nükleer programına son vermesi maddesini de içermeli" diyen Hollande, bölgenin nükleer silahlardan arındırılması gerektiğini kaydetti.

Ortadoğu barış süreciyle ilgili de açıklamalarda bulunan Hollande, "İsrail Başbakanı Netanyahu'yu, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular, Yahudi yerleşim birimleri inşası ve bölgedeki barışın sağlanması konusunda çözüm arayışına davet ediyorum" diye konuştu.

Netanyahu da İran'la varılacak herhangi bir anlaşmadan duyduğu tedirginliği dile getirerek, "İsrail halkı, İsrail ve dünya ülkeleri aleyhinde olacak müzakere sonuçlarını kesinlikle kabul etmez. İhtiyacımız olan şey, İran'ın nükleer silah üretme olasılığını ortadan kaldıracak iyi bir anlaşmaya varmak. İran'ın nükleer tesisleri yok edilmeden bir anlaşmaya varılması ve yaptırımların kaldırılması, ne İsrail ne de dünya için iyi sonuçlar doğurur" ifadesini kullandı.

Netanyahu ayrıca, kendisini "İsrail'in ve Yahudilerin dostu" olarak tanımlayan Hollande'la görüşmesinde, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve işbirliğinin arttırılması yönünde bazı projeler üzerinde durduklarını bildirdi.

“İRAN’LA SONUÇ VERECEK ANLAŞMA İMZALANMALI”

Hollande, Netanyahu ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "İran’la, sonuç verecek anlamlı ciddi bir anlaşma istiyoruz" dedi.

Hollande, İran’a, nükleer tesisleri uluslararası kontrole açarak yüzde 20 mevcut şüpheli uranyum üretimini düşürüp, Arak reaktörünü tamamen durdurması ve nükleer silah programından ayrılması çağrısında bulundu.

Filistin meselesine de değinen Hollande, barış sürecini desteklediklerini belirterek, tarafların birbirlerine jest yapmaya ihtiyacı olduğunu kaydetti. Hollande, Yahudi yerleşim yerleri konusunda İsrail’in geçen hafta aldığı 20 bin yeni konut inşasından geri adım atma kararını da memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

 Hollande, ayrıca yaptırımların anlaşma olana kadar İran'ın üstünde sürmesi gerektiğinin de altını çizdi.

 İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da İran’la BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında yürütülen Cenevre müzakerelerinin ikincisinin de sonuçsuz kalmasının ardından yeniden başlayacak görüşmeler için “Cenevre’de masada duran anlaşma iyi bir anlaşma değil. İnanıyorum ki bu, tehlikeli ve kötü bir anlaşma" yorumunda bulundu.

 Netanyahu, 2. Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden Yahudilerin anısına yapılan Yad Vaşem'i (Soykırım Müzesi) ziyareti sonrasında, "Soykırımda yaşanan deneyimlerin hepimiz için özel bir sorumluluğu" var diyen Hollande'a hitaben, "Francois; sana buranın üzerimdeki yükünü söylemek istiyorum. Yahudileri başka bir soykırımla yok etme tehdidi olasılığını önlemek benim görevim. Bu benim zorunluluğum ama ikimizin ortak sorumluluğu insanlık için ve ortak geleceğimiz için" diye konuştu.

"FRANSA DOĞRU OLAN ŞEY İÇİN AYAĞA KALKTI"

Daha sonra başbakanlık konutuna geçen ikili, burada bir kez daha kameraların önüne geçti.

Netanyahu, Fransa’nın İran’la sürdürülen müzakerelerde takındığı tutumundan övgüyle bahsettikten sonra, "Fransa doğru olan şey için ayağa kalktı ve bunun için minnettarım” değerlendirmesinde bulundu.

Netanyahu, iyi bir anlaşmanın İran’ın nükleer bomba yapabilme kabiliyetini sona erdirecek materyallerin tamamen sökülüp dağıtılması ile gerçekleşeceğine işaret ettikten sonra İran konusunda değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

"İranlılar, Cenevre’ye dönüp anlaşma yapmak için nasıl da hevesliler. Biliyorlar, herkes biliyor, anlaşma onların zenginleştirmeyi durdurmalarına engel değil. Pratikte zenginleştirme hakkına sahip olduklarını söylüyorlar. Dünyanın kabusu için bu rüya bir anlaşma. İran geçen her gün büyük bir ekonomik baskı altında, sabırla ve kararlılıkla iyi bir anlaşma yapılabilir. Bunun anlamı üzerinde baskı ve basınca devam edilmelidir.”

Öte yandan Netanyahu, bu hafta içinde Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin ve ABD Dişişleri Bakanı John Kerry ile bir araya gelerek İran konusunda İsrail'in görüşlerini muhataplarına kabul ettirmeye çalışacak.

ABBAS’LA GÖRÜŞMESİNDE YERLEŞİM YERLERİNE KARŞI ÇIKTI

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'la bir araya geldi.

Resmi ziyareti kapsamında dün İsrail'e gelen Hollande, buradaki temaslarının ardından Filistin tarafına geçti.

Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas tarafından karşılan Hollande, ilk olarak eski Filistin lideri Yasir Arafat’ın mezarını ziyaret ederek, çelenk bıraktı. Hollande ve Abbas, görüşmelerinin ardından basın toplantısına geçti.

Francois Hollande, İsrail'e ulaştığında yaptığı açıklamada, Filistin-İsrail arasındaki müzakare sürecine destek için geldiğini ifade ederek, tarafları uzlaşı görüşmelerinin başarıya ulaşması için uyumlu olmaya çağırmıştı.

Hollande, ülkesinin Yahudi yerleşim birimleri inşasının, barış müzakerelerinin önünde engel teşkil ettiği için tamamen durdurulmasını talep ettiğini söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da, Yahudi yerleşim birimlerinin, güvenlik ve (Filistin - İsrail arasındaki) barış müzakerelerini tehdit eden başlıca unsur olduğunu söyledi.

Göreve gelmesinden bu yana Ramallah'a yaptığı ilk ziyaretini gerçekleştiren Hollande'ın bu akşam İsrail'e yeniden dönmesi ve İsrail meclisi Knesset'te konuşma yapması bekleniyor.

i

 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2013, 14:13
banner53
YORUM EKLE

banner39