banner15

Hollande milyarlarca dolarlık anlaşma için Kahire'de

Sisi'nin yaptığı darbeden sonra, askeri anlaşmalarla daha da sıkı hale geldiği Mısır ile Fransa arasında çeşitli konularda 30 anlaşma daha imzalandı

Hollande milyarlarca dolarlık anlaşma için Kahire'de

İslam Osmanoğlu | Dünya Bülteni/ Kahire

Fransa Cumhurbaşkanı Françouise Hollande, milyalraca dolarlık anlaşma için Kahire'de. İki cumhurbaşkanı arasında doğalgazdan, Sina'da güneş enerjisine, mistral gemilere kadar 30 anlaşma imzalandı.

Mısır cumhurbaşkanlığı sözcüsü Ala Yusuf, Fransa Cumhurbaşkanı Francoise Hollande'nin Kahire ziyaretini 'fırsat' olarak değerlendirerek, ziyaretin Fransa ile ilişkilerin daha sağlamlaştırılmasına katkı sunacağını söyledi

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’nin beraberinde Fransa'nın iş dünyasından enerji, havacılık, savunma, taşımacılık, altyapı, çevre ve telekomünikasyon gibi sektörleri temsil eden büyük bir heyetin geldiğini belirten Yusuf, Hollande'nin ziyareti sırasında 30 anlaşma imzalandığını kaydetti. İmzalanacak anlaşmalar kapsamında, askeri alanda 1 milyar euroluk 3 yeni anlaşma bulunduğu belirtiliyor.

Son dönemde, özellikle Sisi'nin yaptığı darbeden sonra, Mısır ile Fransa arasındaki ilişkilerin askeri anlaşmalarla daha sıkı hale geldiği gözleniyor. 24 adet refale tipi savaş uçağının yanı sıra bir savaş gemisi almak için Şubat 2015 tarihinde 5,2 milyar Euro değerinde bir anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşma gereğince, Mısır 6 adet savaş uçağını ve savaş gemisini Yeni Süveyş Kanalının açılışı öncesinde teslim almıştı.

Ekim 2015 tarihinde ise, Fransa Rusya için ürettiği Mistral tipi uçak gemilerinin satışı için Mısır’la anlaşmıştı. Anlaşma gereğince Mısır Fransaya 950 milyon Euro ödeyecek.

16 helikopter ve yaklaşık bin mürettebat kapasiteli uçak gemilerinin 400 kişilik Mısırlı ekibin eğitiminden sonra Temmuz ayında teslim edileceği belirtildi.

Mısır ile Fransa arasındaki ticaret hacminin 2014-2015 mali yılında 3,2 milyar dolara ulaşmıştı. Böylelikle Fransa, Mısır için en büyük ticari ortaklardan biri haline geldi.

Hollande’nin ziyaretinde imzalanan anlaşmalar şöyle: Rüzgar enerjisi, İskenderiye'de kanalizasyon arıtma merkezi, sanat ve bilim dallarına işbirliği, Ramses tramvay hattının modernizasyonu, elektrik santrali, modern ulaşım, yenilenebilir enerji, turizm, Paris'te Süveyş Kanalı fuarı organizesi, Mısır-Fransa kültürel işbirliği, Sina'da güneş enerjisi, doğalgaz, metro, elektrik transferi

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 17:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48