banner15

Hristiyan ve Süryaniler'den PYD'ye karşı bildiri

18 Hristiyan kurum ortak bildiriyle PYD ve YPG’yi insan haklarını ihlal etmek, özel mülkü gasp etmek, zorla askere almak, haksız vergi koymak ve kilise okullarının müfredatına müdahale etmekle suçladı

Hristiyan ve Süryaniler'den PYD'ye karşı bildiri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye’deki Süryani ve Ermeni kurumları ortak bir bildiri yayınlayarak, PYD ve YPG’nin Suriye’nin Haseke ilinde özel mülkleri gasp ettiğini ileri sürdüler.

Bildiri yayınlayan 18 Hıristiyan kurumu, Kürt güçlerini insan haklarını ihlal etmek, özel mülkü gasp etmek, zorla askere almak, haksız vergi koymak ve kilise okullarının müfredatına müdahale etmekle suçladı.

Agos’tan Fatih Gökhan Diler’in haberine göre, YPG’nin ‘terk edilmiş göçmen mülkü’ adı altında, iç göçle yer değiştirmek zorunda kalan Süryanilere ait mülklere el koyma kararı aldığı ileri sürülürken, Süryani ve Ermeni kiliseleri, siyasi ve sivil kuruluşlar, bu karara karşı bir mektup yazarak, şunları dile getirdi: Dört yıldan fazladır ülkemiz Suriye, trajik olaylarla boğuşuyor. Savaşın getirdiği yıkım ve terörizm, bütün etnik toplumların acı çekmesine neden oldu. Fakat Cezire’de yaşayanlar olarak bizler, bölgemizdeki çeşitli gruplarla beraber barış içinde yaşama ideallerini koruduk. Olağanüstü durumlardan ötürü aklımızda güvenlik fikriyle, bazı kurumlarla beraber yerel özyönetim oluşturuldu. Fakat bu yönetimin kuralları ne düzgün şekilde hazırlandı, ne de etraflıca ele alındı. Bu bazı etnik gruplar arasında endişelere yol açıyor. Bunlar olurken resmî otorite hâlâ idari, hukuki, askerî ve mali görevlerini yerine getirmeye devam ediyor

Hıristiyan toplumu temsilcileri, mülk konusu dışında, PYD ve YPG’yi zorla askere almak, haksız vergi koymak ve kilise okullarının müfredatına müdahale etmekle de suçluyor. “İzin ve lisans alma işlemi, yeni izin ve lisans ücretleri ve vergileri” uygulamasının yasa dışı olduğunu ifade eden temsilciler, hâlihazırda bulunan izin ve lisans belgelerinin Suriye’deki resmi otoriteler tarafından verildiğini ve ek vergi ve ücret talep etmenin haksız olduğunu belirtiyor. “Askere alma yasası” ve kilise eğitim kurumlarına yapılan müfredat müdahalesi de eleştiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 16:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35