HRW bu kez muhalifleri suçladı

HRW Suriye raporunda, muhaliflerin Lazkiye kırsalında işlediği suçlar konusunda kanıtlar bulunduğu iddia ediliyor

HRW bu kez muhalifleri suçladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsan Hakları İzleme örgütünün (HRW) yayımladığı raporda, Suriye'de rejim karşıtı bazı muhalif grupların Lazkiye kırsalında infaz, rehin ve toplu öldürme gerçekleştirdikleir iddia edildi.

Merkezi ABD'nin New York kentinde olan HRW'nin raporunda, muhaliflerin savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediği konusunda güçlü kantılar bulunduğu iddia ediliyor. Rapora göre, 4 Ağustos'ta Lazkiye'de 190 sivilin öldürülmesi ve 200 sivilin rehin alınırken, 67 kurbanın da hukuka aykırı bir şekilde infaz edildiği belirtiliyor.

Raporun sunumunda ise, HRW'nin Ortadoğu Direktör Vekili Joe Stork, “Bu ihlaller birtakım kendini bilmez savaşçıların yaptığı münferit vakalar değildi” diyerek, "operasyonun Alevi köylerinde yaşayan sivil halka yönelik koordineli ve planlı bir saldırı” olduğu düşüncesine yer verildi.

Raporda, saldırıya katılanlar arasında en az 20 farklı silahlı muhalif grubun bulunduğu ifade ediliyor.

MUHALİFLERDEN AÇIKLAMA

Raporla ilgili açıklama yapan Suriye Ulusal Konseyi, bölgedeki şiddet eylemlerinden sorumlu olan grupların kendi kontrolleri altında olmadığını duyurdu.

Suriye Ulusal Konseyi ayrıca, rehine durumundaki sivillerin sayısının abartıldığını, rehine sayısının 100 civarında olduğunu bunların da Nusra Cephesi'nin koruması altında bulunduğunu duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2013, 14:33
banner53
YORUM EKLE

banner39