banner39

HRW: Esad ordusu yangın bombası kullanıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye ordusunun sivil bölgelerde korkunç yanıklara neden olan yangın bombaları kullandığını duyurdu

Ortadoğu 12.12.2012, 14:04 12.12.2012, 14:04
HRW: Esad ordusu yangın bombası kullanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye ordusunun kalabalık sivil yerleşim bölgelerinde ciddi yanıklara ve çok sayıda sivil kayba neden olan yangın bombaları kullandığını bildirdi, bu silahların kullanımının durdurulmasını istedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün bugün yayınladığı rapora göre, Suriye genelinde en az dört yerde bu bombaların kullanıldığı şahitler ve video kayıtları ile belgelendi.

106 ülkenin yasakladığı havadan atılan yangın bombalarının Suriye'de yasak olmadığına dikkat çekilen raporda, kalabalık yerleşim yerlerinde kullanılan bombaların "acımasız sivil kayıplara ve kapsamlı imhaya" neden olduğuna dikkat çekildi.

Yangın bombaları napalm ve beyaz fosfor dahil farklı yanıcı maddeler içeriyor ve nesneleri ateşe vermek veya yanık yaralanmasına sebep oluyor.

Kimyasal silah olmamalarına rağmen, genellikle kemiğe kadar inen son derece ağrılı yanıklar oluşturuyor, solunum yollarında hasara neden olabiliyor. Yanıklar, özellikle yeterli sağlık hizmetlerinden yoksun çatışma alanlarında tedavisi imkansız türden, ve ızdırap verici. Kalıcı yaralar ve şekil bozukluklarına neden olması nedeniyle daha sonra sosyal dışlanmaya yol açabileceğine de dikkat çekiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?