HRW'den Haşdi Şabi uyarısı

HRW, Ibadi hükümetinin müttefiki silahlı bir grup olan Haşdi Şa'bi unsurlarının Musul operasyonuna katılımı yasaklananlar arasında olmasını istedi

HRW'den Haşdi Şabi uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'den Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin Musul'u kurtarma operasyonuna katılmasını engellemeye çağırdığı belirtildi.

ABD merkezli HRW'nin internet sitesinde yayımlanan açıklamada, örgütün İbadi'ye mektup göndererek, Irak hükümetinin savaş kanunlarını ihlal eden silahlı güçlerin planlanan operasyonlara katılmasını engellemesi gerektiği ifade edildi.

Mektupta,"(Musul operasyonuna) Katılımı yasaklananlar arasında hükümetin müttefiki silahlı bir grup olan Haşdi Şabi unsurlarının da yer alması gerekir." ifadelerine yer verildi.

İbadi'nin Bedir Tugayları, Hizbullah ve diğer gruplar gibi Haşdi Şabi bünyesinde yer alan ve savaş kanunlarını ihlal etmiş yapıları Musul'u kurtarma operasyonuna katılmasını engellemesi ve yönetimin kaçan ve kamplarda kalan sivillerin korunması için gerekli önlemleri alması gerektiği kaydedildi.

HRW Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölümü Direktör Yardımcısı Lama Fakih ise "Musul'da siviller 2 yıldan uzun süredir DAEŞ yönetimi altında mağdur oldu. Destek ve yardıma ihtiyaçları olmasına rağmen hükümet kenti geri aldığında cezalandırma ve intikam saldırılarına maruz kalabilir. Yönetimin en son müsade edeceği şeyin operasyona katılan güçlerin cezadan uzak bir ortamda intikam saldırıları yapmasına izin vermek olmalıdır." ifadelerini kullandı.

AA muhabirine konuşan Irak Savunma Bakanlığına bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Yahya Rasul, Irak ordusunun önceliğinin Musul'da sivilleri ve alt yapıyı korumak olduğunu belirtti.

Rasul, askeri plana ilgili bakanlıkların koordinasyonuyla hazırlanacak insani planın da eşlik edeceğini kaydetti.

Yaklaşık 40 gruptan oluşan Haşdi Şabi, bazı bölgelerin özellikle de Felluce'nin kurtarılması esnasında Sünni halka yönelik savaş suçu işlemekle suçlanmış ancak örgüt bu iddiaları reddetmişti.

DAEŞ Haziran 2014'te Musul'un kontrolünü ele geçirmişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 11:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35