banner15

HRW'ye göre IŞİD Libya'da katliam yaptı

ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü, IŞİD'in geçen yıl Şubat ayından bu yana Libya'nın Sirte şehrinde büyücülük ve casuslukla suçladığı en az 49 kişiyi infaz ettiği belirtildi.

HRW'ye göre IŞİD Libya'da katliam yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), IŞİD’in 2015'in Şubat ayından bu yana Libya'nın Sirte kentinde en az 49 kişiyi infaz ettiğini açıkladı.

Merkezi New York'ta bulunan HRW’nin yayımladığı 41 sayfalık "Kendimizi Lanetlenmiş Hissediyoruz: Sirte'de IŞİD Kontrolünde Hayat" adlı raporunda Sirte'yi kontrolleri altında bulunduran örgüt mensuplarının, "casusluk" ve "büyücülük" yapmakla suçladıkları kişileri infaz ettiğini belirtti.

Raporda bazı kent sakinlerinin sigara içtikleri ya da müzik dinledikleri için "çarmıha gerildikleri" ve kırbaçlandıkları kaydedildi.

Örgüt uzmanlarına konuşan Sirteliler, insanların sokak ortasında başları kesilerek infaz edildiğini, çarmıha gerilenlerin cesetlerinin günlerce indirilmediğini, maskeli IŞİD’lilerin evlere baskın düzenlediğini söyledi.

Görgü tanıkları, örgütün kentte üç hapishane oluşturduğunu, biri dışında tüm bankaları kapattığını, dış dünyayla iletişimin sadece kendi kontrolü altındaki arama merkezlerinden kurulmasına izin verdiğini ifade etti.

HRW, BM İnsan Hakları Konseyi'ne Libya'da işlenen insan hakları ihlallerini ve IŞİD'in komuta yapısını ortaya çıkarmak için bağımsız bir uzman ataması ya da farklı bir mekanizma kurması çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi'nin de Libya'da işlenen suçlardan sorumlu IŞİD üyeleriyle diğer silahlı gruplara yaptırım uygulaması istendi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 12:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48