banner39

Hudeyde'de ateşler sustu, tedirginlik devam ediyor

Yemen Hudeyde'de ateşkesin yürürlüğe girmesinden iki saat sonra taraflar arasında 15 dakika süren çatışmanın ardından Hudeyde'de sükunet sürüyor

Ortadoğu 18.12.2018, 08:34 18.12.2018, 15:34
Hudeyde'de ateşler sustu, tedirginlik devam ediyor

Hudeyde'de ateşkesin yürürlüğe girmesinin ardından çıkan kısa çatışmadan sonra temkinli bir sükunet yaşandığı bildirildi.  

Yemen hükümetine bağlı askeri bir kaynaktan edinilen bilgiye göre, ateşkesin yürürlüğe girmesinden iki saat sonra taraflar arasında 15 dakika süren çatışmanın ardından Hudeyde'de sükunet sürüyor.

Kaynak, temkinli bir sükunetin yaşandığını, tarafların ateşkesin yürürlüğe girmesinden 4 dakika öncesinde karşılıklı saldırıları durdurduğunu dile getirdi.  

Ateşkes saatinden kısa süre öncesine kadar taraflar arasında yoğun çatışmaların yaşandığı bildirilmişti. Husilerle hükümete bağlı silahlı güçler arasında çıkan çatışmalarda, 150 Husi milisinin öldürüldüğü açıklanmıştı. 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 13 Aralık'ta İsveç'te sona eren Yemen konulu istişare toplantılarının ardından yaptığı açıklamada, Yemen halkı için hayati önem taşıyan Hudeyde Limanı ve kenti için tarafların anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

Ateşkese saatler kala çatışmaların arttığı belirtilirken, Husilerin, Hudeyde'nin güneyinde bir intihar saldırısı girişiminde bulunduğu, ağır silahlarla saldırıya geçtiği ancak hükümet güçlerinin müdahalesi sonucu çıkan çatışmalarda, Husi milis saflarında 150 kişinin öldüğü ifade edildi. 

Yemen’de yaşanan çatışmalar nedeniyle 85 bin çocuk hayatını kaybederken 14 milyon insan da kıtlığın eşiğinde yaşıyor.

2015’te başlayan Mansur Hadi'ye karşı ABD yanlısı olduğu gerekçesiyle başlayan ayaklanmalar neticesinde Hadi ülkeyi terk etmiş ve yönetimde Husiler söz sahibi olmuşlardı. Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan koalisyonun hükümeti geri alma girişimi neticesinde ülkedeki iç savaş daha da alevlenmişti.

Yemen, Suudi Arabistan ile İran arasında yaşanan örtülü savaşın önde gelen cephelerinden olarak öne çıkıyor.

Kaynak: www.dunyabulteni.net, AA

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü