Humeyni'nin torunu adaylık için temyize gidiyor

İran'da 26 Şubat'ta yapılacak Uzmanlar Meclisine adaylığını koyan Hasan Humeyni, adaylığının reddedilmesinin ardından kararı temyize götürecek

Humeyni'nin torunu adaylık için temyize gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran’da Humeyni’nin torunu Hasan Humeyni, Şubatta yapılacak Uzmanlar Meclisi seçimleri için adaylık başvurusunun Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından kabul edilmemesinin ardından Konseyin kararını temyize götüreceğini duyurdu.

Hasan Humeyni kendi web sitesinde yaptığı açıklamada " Bu bana süpriz oldu ve Konsey benim nitelikli olmadığımı düşündü" dedi. 43 yaşındaki Hasan Humeyni, bazı dini ve siyasi figürlerin ve halkın isteği üzerine karara itiraz edeceklerini söyledi.

Ülke basını Humeyni'nin konseyin düzenlediği sınava katılmadığına dikkat çekti. Kadın aday adaylarının da tümünün diskalifiye edildiği kaydedildi.
 
Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve ülkenin etkin siyasi şahsiyetlerinden eski cumhurbaşkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani, adaylığı onaylanan kişiler arasında bulunuyor.
 
Ana görev olarak ülke liderini seçme ve denetlemekle mükellef olan 88 sandalyeli Uzmanlar Meclisi'nin tüm üyeleri dini kimlikleri ağır basan kişiler. 5'inci dönem Uzmanlar Meclisinde 88 sandalye için seçimler milletvekili seçimleri ile eş zamanlı olarak 26 Şubat'ta yapılacak.
 
İran Devlet Televizyonunda cuma günü yapılan haberde şimdiye kadar karara 80 itiraz yapıldığı açıklandı.

Konsey seçimler için 12 bin aday olduğunu yüzde 60'ının reddedildiğini geçen hafta açıklamıştı. Reformist adaylar sadece yüzde bir oranda katılım sağlayabilecek.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2016, 17:35
banner53
YORUM EKLE

banner39