banner39

Humus'ta bombalı saldırı: 37 öldü

Suriye'nin Humus kentinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 37 kişi öldü. Diğer yandan Şam'da da bir okula havan topu düşmesi sonucu 14 kişi hayatını kaybetti.

Ortadoğu 29.04.2014, 15:24 29.04.2014, 21:55
Humus'ta bombalı saldırı: 37 öldü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye'nin Humus kentinde bir patlama gerçekleşti. Bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu en az 37 kişinin hayatını kaybettiği, 85 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Patlamanın Humus'un doğusunda bulunan ve rejimin kontrolü altında olduğu belirtilen Ez-Zehra bölgesinde meydana geldiği belirtiliyor. Patlama kaç kişinin öldüğü konusunda ise farklı açıklamalar var. Suriye yönetimi 37 kişinin öldüğünü, 85 kişinin de yaralandığını açıkladı. 

Fransız haber ajansı AFP ise, bir yönetim yetkilisine dayandırarak 45 kişinin öldüğünü duyurdu. Suriye İnsan hakları İzleme Örgütü ise patlamada ölenlerin sayısının 17 olduğunu, 80 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Humus rejim ve muhalifler için önemli bir bölge olarak biliniyor. Kentte şiddetli çatışmalar ve patlamalar meydana geliyor. Humus'un büyük bir bölümü yaşanan iç savaştan dolayı harabeye dönmüş durumda. 

Humus'taki patlama

ŞAM'DA TEKNİK OKULA HAVAN TOPU DÜŞTÜ

Suriye'nin başkenti  Şam'ın Şağur bölgesinde bir okul kompleksine 4 havan topu düşmesi nedeniyle 14 öğrencinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Suriye resmi haber ajansı SANA, kentin Şağur bölgesine düşen 4 havan topundan ikisinin Bedreddin Haseni okul kompleksine düşmesi sonucu 14 öğrencinin hayatını kaybettiğini ve 80 öğrencinin de yaralandığını duyurdu.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) de olayı doğrulayarak yaralıların bölgedeki en yakın hastanelere kaldırılıp tedavi altına alındığını açıkladı.

Açıklamada, olayla ilgili detaylı bilgi verilmezken, olayı henüz üstlenen de olmadı.

Patlamalar, Suriye rejimi lideri Beşar Esad'ın cumhurbaşkanlığı için adaylığının resmen işleme konulmasından bir gün sonra gerçekleşti. 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?