Humus'taki ateşkes yeniden müzakere edilecek

Rusya'nın, Suriye'nin Humus ilinin kuzeyindeki "çatışmasızlık bölgesi"nde sağladığını duyurduğu ateşkes anlaşması uygulamaya konamazken ÖSO, anlaşmayı yeniden görüşeceklerini bildirdi

Humus'taki ateşkes yeniden müzakere edilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın, Suriye'nin Humus ilinin kuzeyindeki "çatışmasızlık bölgesi"nde sağladığını duyurduğu ateşkes anlaşması uygulamaya konamazken Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), anlaşma şartlarını yeniden görüşeceklerini bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, geçen hafta, Suriye'nin orta kesimindeki Humus'ta ateşkes sağladığını açıklamış ancak ulaştıkları anlaşma metninde bölgedeki yalnızca bir ve etkisi sınırlı bir grubun imzasının bulunduğunu ortaya çıkarmıştı.

Muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) Humus temsilcisi Fatih Hassun da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya'nın ateşkesin tek garantörü gibi davranmasına itiraz ettiklerini söylemişti.

MUHALİF GRUPLARIN TIRLARININ GİRİŞİ ENGELLENİYOR

ÖSO tarafından dün gece geç saatlerde yaptığı açıklamada, önceki gün Rusya'nın bölgeye 12 tırlık yardım sokmaya çalıştığı ancak anlaşmayı kabul etmeyen bölgedeki muhalif grupların tırların girişini engellediği belirtildi.

Humus ve Hama kırsalında, Rusya'nın geçen hafta öncülük ettiği anlaşmanın geçersiz olduğu ve yeni anlaşma için bölgedeki tüm yerel aktörleri içeren 6 temsilci belirlendiği bildirilen açıklamada, "Dera ve Doğu Guta da dahil tüm kurtarılmış bölgelerin dosyalarının bir arada ele alınmasının" da teklif edildiği aktarıldı.

Açıklamada, yeni anlaşmayı oluşturmak için tarih belirlemek üzere anlaşıldığı ifade edildi.

Dışarıdan aracılık edenlerin rolünün ortadan kaldırıldığı, yalnızca komitenin yetkilendirdiği kişilerin aracılığının kabul edileceği belirtilen açıklamada, tutukluların serbest bırakılması konusu dahil müzakerelerin temeli olarak "devrimin ilkelerine" bağlı kalınacağının altı çizildi.

Rus tarafından konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2017, 11:56
banner53
YORUM EKLE

banner39