banner39

banner35

Husi esirlerin serbest bırakılması BM Yemen Özel Temsilcisi tarafından memnuniyetle karşılandı

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, insani girişim çerçevesinde Suudi Arabistan'da tutulan 163 esir Husi milisin serbest bırakılmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Ortadoğu 07.05.2022, 15:38 07.05.2022, 16:12
Husi esirlerin serbest bırakılması BM Yemen Özel Temsilcisi tarafından memnuniyetle karşılandı

BM Temsilcisi Grundberg Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun şimdi, Yemen hükümeti ve Husilerin de daha önce ellerindeki esirleri serbest bırakmasını memnuniyetle karşılıyorum." ifadelerini kullandı.

Tarafların nisan ayında BM Yemen Temsilciliğinin girişimiyle esir değişimi konusunda anlaşmaya vardığını aktaran Grundberg, ailelerin yakınlarına kavuşması için tarafların bir an önce esir değişiminin detayları üzerinde de anlaşması gerektiğini belirtti.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon cuma günü, 163 Husi milisin Yemen'e ulaştığını duyurmuş, Husiler ise söz konusu esirlerden 9'unu kabul ettiklerini, diğerlerinin ise savaş esiri ve kendileri ile ilişiği olmadığını açıklamıştı.

- Yemen'de BM girişimiyle 2 ay süreyle ateşkes ilan edilmişti

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 1 Nisan'da yaptığı açıklamada, Yemen hükümeti ile Husilerin, hava, kara ve deniz operasyonlarını durdurmayı kabul ettiğini duyurmuştu.

Grundberg, 2 Nisan'da yaptığı açıklamada, "Yemenli taraflar arasında bugün yerel saatle 19.00'da iki ay süreyle ateşkes başladı. Bu geceden itibaren hava, kara ve deniz operasyonları durdurulacak." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?