banner39

banner35

Husi lider: Suud'un hedefi Yemen'i işgal etmek

Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, operasyonlardan sonra ilk defa bir açıklama yaparak saldırıların bir işgal olduğunu ve operasyonların mimarının ABD olduğunu söyledi

Ortadoğu 20.04.2015, 08:12 20.04.2015, 08:12
Husi lider: Suud'un hedefi Yemen'i işgal etmek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'deki Ensarullah hareketinin (Husiler) lideri Abdulmelik el-Husi, Suudi Arabistan'ın hedefinin Yemen'i işgal etmek olduğunu ileri sürdü. 

Husi, Yemen'de 26 Mart'ta başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonunun akabinde yaptığı açıklamadan 24 gün sonra, harekete ait El Mesira televizyonuna değerlendirmelerde bulundu. 

Abdulmelik el-Husi, operasyona ilişkin, "Suudi Arabistan'ın hedefi bu ülkeyi istila ve işgal etmektir. Ülkeyi yeniden hakimiyeti altına almak için boyun eğdirmektir. Suudi Arabistan'ın Yemen'in içişlerine müdahale hakkı ve gerekçesi yok. Bu, ülke otoritesini ihlal etmektir" dedi.

Suudi Arabistan'ın Yemenlileri hedef gözetmeksizin öldürdüğünü savunan Husi, "Suudi Arabistan, biz ulusal diyalog ortamındayken harekete geçti ve Yemen'e saldırıya hazırlanmak için diyaloğu engelledi. Askeri operasyonun öncelikli mimarı ABD'dir. Uçakların bombardıman hedeflerini belirleyen de ABD'dir" diye konuştu.

Husi, El Kaide'nin ülkedeki durumuna ilişkin de, "Suudi Arabistan'ın saldırıları, güneyde bize karşı direnen El Kaide'ye yarıyor. Güneyde, El Kaide'nin yanında yer almak kimsenin yararına olmaz" ifadesini kullandı.

Husi Ensarullah hareketinin lideri Abdulmelik el-Husi, 26 Mart'ta Suudi Arabistan'ın öncülüğünde başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonu akabinde açıklama yapmış, bazı medya araçlarında o tarihten bu yana başka açıklama yapmayan Husi'nin öldüğüne dair iddialar yer almıştı.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?