banner39

Husiler, BM Yemen Özel Temsilcisi'ni reddetti

Yemen'deki İran destekli Husiler, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile görüşmeyi reddettiklerini bildirdi.

Ortadoğu 25.03.2021, 00:28
Husiler, BM Yemen Özel Temsilcisi'ni reddetti

Husilerin Sözcüsü Muhammed Abdusselam, kendilerine ait El-Mesira televizyonuna bazı açıklamalarda bulundu.

BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths'in kendileri ile görüşmelerinin artık sadece BM Güvenlik Konseyi'ndeki brifingi öncesinde gerçekleşecebileceğini savunan Abdusselam, bu nedenle Griffiths ile görüşmeyi reddettiklerini aktardı.

ABD ile görüşmeler devam ediyor

Abdusselam ayrıca Umman aracılığıyla Amerikalılar ile görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

ABD tutumunun; üslup, medya ve açıklamalar açısından bir yönetimden diğerine farklılık gösterdiğine işaret eden Abdusselam ancak içeriğin değişmediğini aktardı.

Husilerin Suudi Arabistan'a yönelik saldırılarına da değinen Abdusselam, açıklamada "Düşmana yanıt niteliğindeki operasyonlar ile Yemen'i hedef alan ülkelere yönelik saldırılar, siyasi çözüme ulaşılmasına katkı sağlayacak." ifadesine yer verdi.

ABD, BM ve Suudi Arabistan tarafından henüz konuya ilişkin açıklama yapılmadı.

Suudi Arabistan'ın girişimleri

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, 22 Mart'ta Yemen'deki krize çözüm bulunması için "BM gözetiminde kapsamlı ateşkese varılması, Hudeyde Limanı'ndan elde edilen gelirlerin Merkez Bankasındaki ortak hesaba aktarılması, Uluslararası Sana Havalimanı'nın bazı uçuşlara açılması ve BM gözetiminde taraflar arasında müzakerelere başlanması" konularını içeren bir barış girişimi başlattıklarını duyurmuştu.

Söz konusu girişim, Yemen hükümeti tarafından memnuniyetle karşılanırken, Husiler ise girişimin yeni bir şey getirmediğini savunmuştu.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen, İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalara sahne oluyor.

Yemen'de Husiler Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı kentlerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri de Mart 2015'ten beri Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?