banner39

Husiler ile kabileler yeniden anlaştı

Yemen'de çatışmaların sona erdirilmesi konusunda kabileler ile Husiler arasında barış anlaşması imzalandı

Ortadoğu 09.09.2013, 14:27 09.09.2013, 15:38
Husiler ile kabileler yeniden anlaştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'de kabileler ve Husiler arasında varılan ateşkesin ihlal edilmesinin ardından taraflar arasında yeniden anlaşma sağlandı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, ülkenin orta kesiminde yer alan İb iline bağlı Er-Radme bölgesindeki kabileler ile Husiler arasında yaklaşık 2 aydır devam eden çatışmaların sona erdirilmesi konusunda taraflar arasında barış anlaşması imzalandı.

Bir yıllık ateşkesin öngörüldüğü anlaşmada, tarafların söz konusu mutabakat metnine bağlı kalıp kalmadıklarının denetimini yapmak üzere İb Valiliği yetkilileri ve Radme bölgesinin önde gelen isimleri öncülüğünde "arabuluculuk heyeti"nin kurulması kararlaştırıldı.

Anlaşmada ayrıca taraflardan birinin diğerini tahrik edecek faaliyetlerden uzak durması, barış süresince çarşı, pazar ve kamu kurumları gibi yerlerde silah taşınmaması ve mutabakatı ihlal eden tarafın 15 bin dolar para cezası ödemesi öngörüldü.

Bir süredir hükümet karşıtı muhalif Husilerle, bölgedeki kabileler arasında çatışmalara sahne olan Radme bölgesinde imzalanan ateşkes ihlal edilmişti.

Şia'nın Zeydiye koluna mensup kişilerden oluşan Husi hareketi, 1992'de Hüseyin Bedir el-Husi tarafından kuruldu. El-Husi'nin 2004'te öldürülmesinin ardından Yemen ordusu ile Husiler arasında 2004-2010 yılları arasında zaman zaman çatışmalar yaşandı.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?