banner39

Husiler Yemen Savunma Bakanının evini kuşattı

Yemen'de Husi grupların, Savunma Bakanı Subeyhi'nin evini kuşattığı belirtildi

Ortadoğu 24.01.2015, 16:36 24.01.2015, 16:36
Husiler Yemen Savunma Bakanının evini kuşattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de silahlı Husi grupların, Savunma Bakanı Mahmud es-Subeyhi'nin başkent Sana'daki evini kuşattığı bildirildi. Bakanın korumalarından alınan bilgiye göre, Husiler, Savunma Bakanı Subeyhi'nin evini kuşatma altına aldı. Bakanın evde olup olmadığına dair bilgiye ulaşılamadığı, Husi grupların eve giriş ve çıkışları yasakladığı belirtildi.

Evin çevresinde farklı kontrol noktaları oluşturan Husilerin söz konusu uygulamalarına ilişkin açıklamada bulunmadığı ifade edilirken, Marib ilinden bazı aşiret liderlerinin kuşatmayı kaldırmak için bölgeye geldiği kaydedildi.

Uzun süredir siyasi çatışmaların devam ettiği Yemen'de, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla tırmanmıştı. Daha sonra Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girdiği iddia edilmişti.

Bu gelişmeler üzerine Halid Mahfuz Bahhah başkanlığındaki hükümetin, 22 Ocak'ta istifasını sunmasının ardından Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin de istifa ettiği duyurulmuştu. 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?